Nga Paleologët te Muzakajt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nga Paleologët te Muzakajt, Berati dhe Vlora në shekujt XII - XV libër me autor Pëllumb Xhufin. Faqet e librit 463. Shtëpia Botuese "55". Tiranë, 2009. Një histori shqiptare, brenda problematikës së Shqipërisë së shekujve XII - XV, në të cilën autori kujdeset të ndriçojë e të evidentojë rolin vendimtar të faktorëve shoqërorë e politikë vendas. Muzakajt, Balshajt, Matrëngët, e të tjera familje feudale shqiptare gjejnë në këtë libër faqe të pashkruara të historisë së tyre.

Kritikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Doan Danit, duke cituar bizantologun Ducellier, Xhufi i atribuon Mesjetës format modern duke përshkruar periudhën e konfrontimit me anzhuinët si moment i emancipimit të vetëdijës kombëtare sikur të ishte sinonimike me konceptin vetëdije etnike përdorur nga historiani frëng.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dani, Doan (2016). Shpikja e Mesjetës. Tiranë: Pika pa sipërfaqe. fq. 34–35. ISBN 9789928185303. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)