Jump to content

Ngarkimi (internet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ngarkimi i referohet transmetimittë dhënave nga një sistem kompjuterik në tjetrin përmes një rrjeti.[1] Metodat e zakonshme të ngarkimit përfshijnë: ngarkimin përmes shfletuesve të internetit, klientëve FTP] dhe terminaleve (SCP/SFTP). Ngarkimi mund të përdoret në kontekstin e (potencialisht shumë) klientëve që dërgojnë skedarë në një server qendror. Ndërsa ngarkimi mund të përcaktohet gjithashtu në kontekstin e dërgimit të skedarëve midis klientëve të shpërndarë, si p.sh. me një protokoll për ndarjen e skedarëve peer-to-peer (P2P) si BitTorrent, termi ndarje e skedarëve përdoret më shpesh në këtë rast. Lëvizja e skedarëve brenda një sistemi kompjuterik, në krahasim me një rrjet, quhet kopjimi i skedarëve.

Ngarkimi është drejtpërdrejt në kontrast me shkarkimin, ku të dhënat merren përmes një rrjeti. Në rastin e përdoruesve që ngarkojnë skedarë përmes internetit, ngarkimi është shpesh më i ngadalshëm se shkarkimi pasi shumë ofrues të shërbimeve të internetit (ISP) ofrojnë lidhje asimetrike, të cilat ofrojnë më shumë gjerësi brezi rrjeti për shkarkim sesa ngarkim.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "What is Uploading? Definition from WhatIs.com". WhatIs.com. Marrë më 11 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)