Jump to content

Të dhënat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Të dhënat (anglisht: Data) janë një grup i vlerave të ndryshoreve [a] kualitative ose kuantitative; që do të thotë, pjesët e të dhënave janë pjesë individuale të informacionit. Të dhënat maten, mblidhen dhe raportohen, dhe analizohen, pas së cilës ato mund të vizualizohen duke përdorur grafikonet ose imazhet. Të dhënat si një koncept i përgjithshëm i referohet faktit se disa informata apo njohuri ekzistuese është e paraqitur ose e koduar në një formë të përshtatshme për përdorim apo përpunim më të mirë.

Kuptimi i të dhënave, informatave, njohurive dhe dituria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat, informacioni, njohuria dhe dituria janë koncepte të lidhura ngushtë, por secila ka rolin e vet në raport me njëra-tjetrën. Të dhënat grumbullohen dhe analizohen për të krijuar informacion të përshtatshëm për marrjen e vendimeve [1], ndërsa njohuria rrjedh nga përvoja e gjërë duke u marrë me informacionet e subjektin/lëminë.

Refrenca dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Joint Publication 2-0, Joint Intelligence" (PDF). Defense Technical Information Center (DTIC). Department of Defense. 22 qershor 2007. fq. GL-11. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 qershor 2016. Marrë më 22 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Shënime
^a ndryshore ose variabël- madhësi ose shenjë matematike që merr vlera të ndryshme sipas kushteve

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Të dhënat – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë