Ngrohja, ventilimi dhe klimatizimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Njësi HVAC në tavanë me pamje nga ajri i marrjes së ajrit të pastër.

Ngrohja, ventilimi dhe ajri i kondicionuar (HVAC)[1] është përdorimi i teknologjive të ndryshme për të kontrolluar temperaturën, lagështinë dhe pastërtinë e ajrit në një hapësirë të mbyllur. Qëllimi i tij është të sigurojë rehati termike dhe cilësi të pranueshme të ajrit të brendshëm. Dizajni i sistemit HVAC është një nëndisiplinë e inxhinierisë mekanike, e bazuar në parimet e termodinamikës, mekanikës së lëngjeve dhe transferimit të nxehtësisë. "Ftohja" i shtohet ndonjëherë shkurtesës së fushës si HVAC&R ose HVACR, ose "ventilimi" hiqet, si në HACR (si në përcaktimin e ndërprerësve të vlerësuar me HACR).

HVAC është një pjesë e rëndësishme e strukturave rezidenciale të tilla si shtëpitë e vetme familjare, ndërtesat e apartamenteve, hotelet dhe objektet e banimit të të moshuarve; ndërtesa të mesme dhe të mëdha industriale dhe zyrash si rrokaqiejt dhe spitalet; mjete të tilla si makina, trena, aeroplanë, anije dhe nëndetëse; dhe në mjedise detare, ku kushtet e ndërtimit të sigurta dhe të shëndetshme janë të rregulluara në lidhje me temperaturën dhe lagështinë, duke përdorur ajër të pastër nga jashtë.

Ventilimi ose ventilimi ("V" në HVAC) është procesi i shkëmbimit ose zëvendësimit të ajrit në çdo hapësirë për të siguruar cilësi të lartë të ajrit të brendshëm që përfshin kontrollin e temperaturës, rimbushjen e oksigjenit dhe heqjen e lagështisë, aromave, tymit, nxehtësisë, pluhurit, ajrit. bakteret, dioksidin e karbonit dhe gazrat e tjerë. Ventilimi largon aromat e pakëndshme dhe lagështinë e tepërt, fut ajrin e jashtëm, mban ajrin e brendshëm të ndërtesës të qarkullojë dhe parandalon ngecjen e ajrit të brendshëm. Metodat e ventilimit të një ndërtese ndahen në lloje mekanike/të detyruara dhe natyrore.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "HVAC". HVAC Tools. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ventilation and Infiltration chapter, Fundamentals volume of the ASHRAE Handbook, ASHRAE, Inc., Atlanta, GA, 2005