Ndryshimet klimatike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ngrohja globale)
Shko te: navigacion, kërko

Ngrohja globale i referohet rritjes së temperaturës në planetin Tokë në një periudhë të caktuar. Një tjetër kuptim i ngrohjes globale është ai i një hipoteze sipas të cilës ngrohja e Tokës vjen si pasojë e përdorimit nga njeriu të lëndëve fosile.

Ndryshimet klimatike në Tokë kanë ndodhur me cikle të caktuara gjatë gjithë historisë së planetit, përfshirë ardhjen dhe largimin e akullnajave në epokat e akullta përkatëse.

Anomalia mesatare e temperatura atmosferike e tokës dhe e sipërfaqeve të deteve, kështu është rindërtuar nga IPCC, në 150 vitet e fundit
Anomalia mesatare e temperatura atmosferike e tokës dhe e sipërfaqeve të deteve, kështu si është regjistruar në 30 vitet e fundit nga satellitet[1].

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Global warming – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Data series dell'UAH

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]