Jump to content

Nias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e ishullit Nias

Ishulli Nias (Indonezisht: Pulau Nias, Gjuha Nias: Tanö Niha) është një ishull i vendosur në brigjet perëndimore të Sumatra, Indonezi. Nias është gjithashtu emri i arkipelagut (Kepulauan Nias), në të cilin ishulli është qendra, por gjithashtu përfshin Ishujt Batu në jug-lindje dhe Ishujt Hinako në perëndim. Ishulli me një sipërfaqe prej 5.625 km² ka një popullsi prej afro 1.000.000 banorë. Sipas regjistrimit më 2014, ishulli ka pasur 788,132 banorë.[1]

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nias është më i madhi i ishujve jashtë Sumatra që janë pjesë e provincës së Sumatrës së Veriut. Ky arkipelag përbëhet nga 131 ishuj, nga të cilët ishulli Nias është më i madhi. Popullsia në këtë zonë ishte 756,762 banorë në regjistrimin e vitit 2010, duke përfshirë Ono Tani (banorët autoktonë të ishullit), malajas, batakun dhe kinezët; në janar 2014 popullsia ishte rritur në 788,132.[1]

Deri në vitin 2003 Nias ishte një regjencë i vetëm administrativ (kabupaten) që mbulonte të gjithë ishullin, pjesë e provincës së Sumatrës së Veriut. Në vitin 2003 u nda në dy regjenca, Nias dhe Nias Selatan (Nias së Jugut)..[2] Më pas, ishulli u nda më tej, me krijimin e dy regjenca të mëtutjeshme nga pjesë e ish Regjenca Nias - Nias Barat (Nias Perëndimore) dhe Nias Utara (Nias së Veriut) - dhe përcaktimi i Gunungsitoli si një qytet autonome i pavarur nga të katër regjenca. Gunungsitoli mbetet qendra e punëve të biznesit në të gjithë ishullin.

Të gjitha palët në Këshillin Legjislativ të Sumatrës së Veriut kanë rënë dakord për formimin e një province të ishullit Nias (që përfshin regjencat e Nias, Nias Selatan, Nias Utara dhe Nias Barat dhe bashkinë Gunungsitoli). Është aprovuar në një seancë plenare rajonale më 2 maj 2011, por ende pret miratimin nga qeveria qendrore, e cila ende nuk ka miratuar modelin e shkëlqyeshëm për provinca shtesë. Provinca e re do të mbulojë kështu një zonë identike me origjinën fillestare të Nias para ndarjes së këtij të fundit në 2003. Përveç vetë ishullit Nias, provinca do të përfshijë ishujt më të vegjël Batu në jug, që shtrihet midis Nias dhe Siberut; Ishujt Batu formojnë shtatë rrethe administrative brenda Regjencës së Nias së Jugut.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b http://www.depkes.go.id/downloads/Penduduk%20Kab%20Kota%20Umur%20Tunggal%202014.pdf Arkivuar 8 shkurt 2014 tek Wayback Machine Estimasi Penduduk Menurut Umur Tunggal Dan Jenis Kelamin 2014 Kementerian Kesehatan
  2. ^ "UU No. 9 Tahun 2003 tentang Pembentukan Kabupaten Nias Selatan, Kabupaten Pakpak Bharat, dan Kabupaten Humbang Hasundutan di Provinsi Sumatera Utara [JDIH BPK RI]". peraturan.bpk.go.id. Marrë më 2019-04-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Post, The Jakarta. "N. Sumatra to have two new provinces". thejakartapost.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]