Nicholas John Bua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nicholas John Bua (9 shkurt 1925 - 1 nëntor 2002) ka qënë një gjyqtar federal në Shtetet e Bashkuara .

Lindur në Chicago, Illinois, Bua ishte në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara në vitin 1943. Ai mori një JD nga De Paul University College të Ligjit në vitin 1953. Ai ishte në praktikë private në Chicago, Illinois 1953-1963. Ai ishte një gjykatësi kryesues, Melrose Park Fshati Gjykata, Illinois në vitin 1963. Ai ishte një gjyqtar i asociuar, Circuit Gjykata e Cook County, Ligji Division, Departamenti County, Illinois 1964-1971. Ai ishte një gjykatës në Gjykatën Circuit, Cook County, Illinois 1971-1976. Ai ishte një i Drejtësisë, Gjykata e Apelit, Shteti i Illinois, Qarkut parë 1976-1977. Ai ishte një Speciale, këshilla Inslaw Case 1991-1993. Ai ishte në praktikë private në Chicago, Illinois 1991-2002.

Bua ishte një gjykatës federal në [Gjykata [Shtetet e Bashkuara Qarkut për rrethin veriore të Illinois]]. Bua u propozua nga Presidenti Jimmy Carter më 19 korrik, 1977, në një vend lirua nga William J. Lynch. Ai u konfirmua nga Shtetet e Bashkuara Senati më 7 tetor, 1977, dhe ka marrë komisioni i tij më 11 tetor, 1977. Bua shërbyer në atë kapacitet deri në 4 nëntor 1991, për shkak të daljes në pension.

Ai vdiq në vitin Melrose Park, Illinois.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

<- Metadata: shiko Wikipedia: Persondata ->