Jump to content

Nicholas Sparks

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nicholas Sparks
Shkëndijat duke nënshkruar autografe më 2006
Shkëndijat duke nënshkruar autografe më 2006
U lind mëNicholas Charles Sparks
Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
Omaha, Nebraska, Shtetet e Bashkuara
OccupationRomanicer
skenarist
producent
ShkollimiUniversiteti i Notre Dame
Gjinitë letrareRoman romantik
Dramë romantike
Bashkëshortja/etCathy Cote
(m. 1989; div.2015)
Fëmijët5
Faqja zyrtare
nicholassparks.com

Nicholas Charles Sparks (lindi më 31 dhjetor 1965) është një romancier, skenarist dhe producent amerikan. Ai ka botuar njëzet e tre romane dhe dy vepra jo-fiktive, me mbi 115 milionë kopje të shitura në mbarë botën në më shumë se 50 gjuhë.[1] Ndër veprat e tij janë The Notebook, A Walk to Remember, dhe Message in a Bottle të cilat, së bashku me 8 libra të tjerë nga Sparks, janë përshtatur si filma artistikë.[2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sparks ka lindur në vigjiljen e vitit 1965, në Omaha, Nebraska, i ati Patrick Michael Sparks, një mësues, dhe Jill Emma Marie (e lindur Thoene) Sparks, një shtëpiake dhe asistente e një optemistri. Ai ishte fëmija i mëzit, prej tre fëmijëve të familjes, me një vëlla më të madh Michael Earl "Micah" Sparks (1964-) dhe një motër më të vogël, Danielle "Dana" Sparks (1966-2000), e cila vdiq në moshën 33 vjeçare nga tumori në tru, një ngjarje që frymëzoi romanin e tij A Walk to Remember.[3]

Në vitin 1984, Sparks u diplomua si valektor i Bella Vista High School.[4] Ai filloi të shkruante ndërsa ndoqi Universitetin e Notre Dame me një bursë në pistë dhe fushë, duke u diplomuar në financat e biznesit dhe duke u diplomuar me magna cum laude. Sparks shkroi romanin e tij të parë, të pabotuar kurrë, The Passing më 1985 dhe një roman të dytë të pabotuar të quajtur The Royal Murders më 1989. Ai u martua me Cathy Cote në 1989 dhe u transferua në New Bern, Karolina e Veriut.[5]

Karriera si shkrimtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri i parë i botuar i Sparks ishte Wokini: A Lakota Journey to Happiness and Self-Understanding ("Një Udhëtim Lakota Drejt Lumturisë dhe Vetë-Kuptimit"),[6] një libër jo-fiktiv i bashkë-shkruar nga Billy Mills rreth besimeve dhe praktikave shpirtërore Lakota, botuar nga Feather Publishing. Libri shiti 50,000 kopje në vitin e parë pas publikimit.[7]

Në vitin 1995, agjentja letrare Theresa Park siguroi një paradhënie prej 1 milion dollarësh për The Notebook nga Time Warner Book Group, libri që u bë romani përparimtar i Spark.[8] I botuar në tetor 1996, romani u bë në listën e më të shiturve të The New York Times në javën e parë të publikimit dhe përfundimisht kaloi pesëdhjetë e gjashtë javë atje.

Në vitin 1998, pas botimit të The Notebook, Sparks shkroi Message in a Bottle, i cili, në vitin 1999, u bë i pari nga romanet e tij që u përshtat për film në vitin 1999. Në total, njëmbëdhjetë prej romaneve të tij janë përshtatur si filma: Message in a Bottle ("Mesazh në Shishe") (1999), A Walk to Remember ("Një Shëtitje e Paharrueshme") (2002), The Notebook ("Ditari") (2004), Nights in Rodanthe ("Netët në Rodanthe") (2008), Dear John ("I Dashur Gjon") (2010), The Last Song ("Kënga e Fundit") (2010), The Lucky One (2012), Safe Haven (2013), The Best of Me (2014), The Longest Ride (2015), and The Choice (2016).[9] Ai ka shitur gjithashtu përshtatjet e skenarit të True Believer ("Besimtari i Vërtetë") dhe At First Sight ("Në Shikim të Parë").

Duke përfshirë The Notebook, pesëmbëdhjetë nga romanet e Sparks kanë qenë Nr. 1 më të shitura të The New York Times, dhe të gjitha romanet e tij kanë qenë më të shitura si në New York Times ashtu edhe ndërkombëtarë.[10] Sparks gjithashtu është renditur shpesh në listat vjetore të autorëve më të paguar të Forbes.[11]

Në shtator 2020, Sparks botoi romanin e tij të njëzet e një The Return dhe e ndoqi atë me The Wish më 2021 dhe Dreamland më 2022, secila prej të cilave u zgjidhën si filma.[12]

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1. The Notebook (tetor 1996) Ditari
 • 2. Message in a Bottle (prill 1998) Mesazh Ne Shishe
 • 3. A Walk to Remember (tetor 1999) Nje Shetitje e Paharrueshme
 • 4. The Rescue (shtator 2000) Shpetimi
 • 5. A Bend in the Road (shtator 2001) Nje Shenje Ne Rruge
 • 6. Nights in Rodanthe (shtator 2002) Nete Ne Rodanthe
 • 7. The Guardian (prill 2003) Gardiani
 • 8. The Wedding (shtator 2003) Dasma
 • 9. True Believer (prill 2005) Besimtar i Vërtetë
 • 10. At First Sight (tetor 2005) Me Shikim te pare
 • 11. Dear John (tetor 2006) I Dashur Xhon
 • 12. The Choice (shtator 2007) Zgjedhja
 • 13. The Lucky One (tetor 2008) Me Fat
 • 14. The Last Song (shtator 2009) Kënga e fundit
 • 15. Safe Haven (shtator 2010)
 • 16. The Best of Me (tetor 2011)
 • 17. The Longest Ride (shtator 2013)
 • 18. See Me (tetor 2015)
 • 19. Two by Two (tetor 2016) Dy nga Dy
 • 20. Every Breath (tetor 2018)
 • 21. The Return (shtator 2020) Kthimi
 • 22. The Wish (shtator 2021) Dëshira
 • 23. Dreamland (shtator 2022)

Jo fiktiv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1. Wokini: A Lakota Journey to Happiness and Self-Understanding (1990) Një Udhëtim Lakota Drejt Lumturisë dhe Vetë-Kuptimit
 • 2. Three Weeks With My Brothers (prill 2004) Tre Javë me Vëllezërit e Mi

Përshtatjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njëmbëdhjetë nga librat e Sparks janë kthyer në filma, katër prej të cilëve ai ka prodhuar, duke përfshirë The Choice, The Longest Ride, The Best of Me, dhe Safe Haven. Shtatë nga librat e tjerë të tij janë përshtatur gjithashtu për film: The Lucky One, Message in a Bottle, A Walk to Remember, Nights in Rodanthe, Dear John, The Last Song, dhe The Notebook.[13] Filmat e bazuar në romanet e tij kanë fituar 889,615,166 dollarë në mbarë botën, ndërsa rezultatet e Rotten Tomatoes ndryshojnë nga 11% për The Choice[14] në 53% për The Notebook, filmi më i vlerësuar nga kritika bazuar në punën e tij.[15]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Skenaristi Producenti Regjisori Shënimet Box office RT
1999 Message in a Bottle

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Luis Mandoki Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $118,880,016[16] 32%[17]
2002 A Walk to Remember

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Adam Shankman Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $47,494,916[18] 27%[19]
2004 The Notebook

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Nick Cassavetes Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $115,603,229[20] 53%[21]
2008 Nights in Rodanthe

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

George C. Wolfe Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $84,375,061[22] 30%[23]
2010 Dear John

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Lasse Hallström Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $114,977,104[24] 29%[25]
2010 The Last Song Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Julie Anne Robinson Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $89,041,656[26] 21%[27]
2012 The Lucky One

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Scott Hicks Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $99,357,138[28] 21%[29]
2013 Safe Haven

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Po Lasse Hallström Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $97,594,140[30] 13%[31]
2014 The Best of Me

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Po Michael Hoffman Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $35,926,213[32] 12%[33]
2015 The Longest Ride

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Po George Tillman Jr. Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $62,944,815[34] 31%[35]
2016 The Choice

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Po Ross Katz Bazuar në romanin me të njëjtin emër. $23,420,878[36] 11%[37]
Gjithsej $889.615.166

TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Seritë Credit Rgjisori / prezantues Program RT
2014 Deliverance Creek[38][39] Executive producer Jon Amiel Lifetime 50% (6 rishikime)[40]
TBA Untitled The Notebook follow-up[38][39] Personazhe të bazuara në The Notebook TBA The CW TBD

Faqja zyrtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Every Nicholas Sparks Book in Order – Hachette Book Group" (në anglisht). 8 prill 2020.
 2. ^ "The 11 Best Nicholas Sparks Movies" (në anglisht). Oprah Daily. Marrë më 31 janar 2023.
 3. ^ "Walk to Remember Anniversary" (në anglisht). People. Marrë më 31 janar 2023.
 4. ^ "Author of Love" (në anglisht). Notre Dame Magazine. Marrë më 27 janar 2023.
 5. ^ "Nicholas Sparks and Wife Separate" (në anglisht). People. Marrë më 31 janar 2023.
 6. ^ Billy Mills; Nicholas Sparks (korrik 1999). Wokini: A Lakota Journey to Happiness and Self-Understanding (në anglisht). Hay House. fq. 176. ISBN 978-1-56170-660-0.
 7. ^ "Nicholas Sparks" (në anglisht). Ferrum College. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2015. Marrë më 3 gusht 2014.
 8. ^ "Nicholas Sparks hits a tear-soaked milestone" (në anglisht). Washington Post. Marrë më 31 janar 2023.
 9. ^ "The 11 Best Nicholas Sparks Movies" (në anglisht). Oprah Daily. Marrë më 31 janar 2023.
 10. ^ "Nicholas Sparks Books" (në anglisht). Barnes and Noble. Marrë më 31 janar 2023.
 11. ^ "Nicholas Sparks, 16 million" (në anglisht). Forbes. Marrë më 31 janar 2023.
 12. ^ "Nicholas Sparks Sets Movie Deal at Universal Pictures" (në anglisht). Variety. Marrë më 31 janar 2023.
 13. ^ "Sparks Sets Movie Deal at Universal Pictures" (në anglisht). Variety. Marrë më 27 janar 2023.
 14. ^ "The Choice" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 15. ^ "The Notebook" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 16. ^ "Message in a Bottle" (në anglisht). Box Office Mojo.
 17. ^ "Message in a Bottle" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 18. ^ "A Walk to Remember" (në anglisht). Box Office Mojo.
 19. ^ "A Walk to Remember" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 20. ^ "The Notebook" (në anglisht). Box Office Mojo.
 21. ^ "The Notebook" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 22. ^ "Nights in Rodanthe" (në anglisht). Box Office Mojo.
 23. ^ "Nights in Rodanthe" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 24. ^ "Dear John" (në anglisht). Box Office Mojo.
 25. ^ "Dear John" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 26. ^ "The Last Song" (në anglisht). Box Office Mojo.
 27. ^ "The Last Song" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 28. ^ "The Lucky One" (në anglisht). Box Office Mojo.
 29. ^ "The Lucky One" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 30. ^ "Safe Haven" (në anglisht). Box Office Mojo.
 31. ^ "Safe Haven" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 32. ^ "The Best of Me" (në anglisht). Box Office Mojo.
 33. ^ "The Best of Me" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 34. ^ "The Longest Ride" (në anglisht). Box Office Mojo.
 35. ^ "The Longest Ride" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 36. ^ "The Choice" (në anglisht). Box Office Mojo.
 37. ^ "The Choice" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shkurt 2023.
 38. ^ a b "Noah and Allie Forever! The CW Is Developing The Notebook for TV". Us Weekly (në anglisht). 11 gusht 2015.
 39. ^ a b The Uprising Creative. "Nicholas Sparks" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2022. Marrë më 22 shkurt 2023.
 40. ^ "Deliverance Creek (2014)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 2020-05-04.