Niels Högel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Niels Högel (lindi më 30 dhjetor 1976) është infermierë dhe vrasës serik gjermanë i cili u dënua për vrasjen e gjashtë pacientëve. Högel pranoi vrasjen e 30 pacientëve, por në hetimin e vitit 2017 përfundoi se ai ishte përgjgjës për vdekjen e 90 personave.[1] Në nëntor 2017, prokurorët gjermanë thanë se numri i viktimave ishte të paktën 106,,[2] me pranimine e Högel, në tetor 2018, se ka vrarë 100 pacientëve.[3]

Högel ishte infermier e klinikave në Oldenburg dhe Delmenhorst gjatë viteve 1999-2002 dhe 2003-2005.

Arrestimi më 2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Högel së pari u arrestua në vitin 2005 pasi u kap duke injektuar një pacientë me ajmaline.[4] Ai u dënua për vrasje për shtatë vite e gjysmë.[5]

Gjyqi i vitit 2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si rezultat i mbulimit mediatik të gjyqit të Högel në vitin 2008, një grua, nëna e së cilës vdiq në një klinikë ku Högel punoi, u bë dyshues dhe i tha policisë se nëna e saj mund të ketë rënë viktimë e tij. Kjo çoi në një hetim të ri, gjatë të cilit Högel pranoi se administroi 90 injeksione të paautorizuara, si rezultat i së cilës 30 pacientë vdiqën dhe 60 të tjerë u ringjallën me sukses. Ai shprehu keqardhjen dhe mohoi vrasjen e pacientëve të tjerë. Högel u dënua për vrasje në tentativë dhe u dënua me burgim të përjetshëm.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "German nurse may have murdered at least 90 patients". CNN. 28 gusht 2017. Marrë më 28 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "German nurse who killed 'for thrill' suspected of 100 murders". BNO News. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Niels Högel: German ex-nurse admits killing 100 patients". BBC News. Marrë më 31 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Oltermann, Philip (28 gusht 2017). "German nurse suspected of murdering at least 90 patients". the Guardian. Marrë më 30 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "German nurse apologises for killing more than 30 patients in 'lethal game'". The Guardian. 20 shkurt 2015. Marrë më 28 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "German nurse suspected of murdering at least 90 patients". The Guardian. 28 gusht 2017. Marrë më 31 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)