Nieuwegein

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nieuwegein (kthjellim).


Nieuwegein
—  komuna  —
stema_figuraNieuwegein flag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Utrecht – stema Utrecht
Kryeqëndra Nieuwegein
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°01′53″V 5°05′31″L / 52.0313889°V 5.091944°L / 52.0313889; 5.091944 (Nieuwegein)Koordinatat: 52°01′53″V 5°05′31″L / 52.0313889°V 5.091944°L / 52.0313889; 5.091944 (Nieuwegein)
Sipërfaqja 25,68 km2
Popullsia 60.922 banorë 2011
Dendësia 2.372,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 030
Kodi Postar 3430 - 3439
Kodi statistikor 0356
Nieuwegein is located in Hollandë
Nieuwegein
Nieuwegein
Nieuwegein – harta_foto
www.nieuwegein.nl

Nieuwegein është një komunë në provincën UtrechtHolandë me sipërfaqe 25.68 km² dhe popullsi 60922 banorë[1]. Nieuwegein është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Utrecht