Jump to content

Nikah halala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nikah halala (Urdu: نکاح حلالہ), gjithashtu i njohur si martesa tahleel,[1] është një praktikë në të cilën një grua, pasi shkurorëzohet me talak të trefishtë, martohet me një burrë tjetër, përfundon martesën dhe divorcohet përsëri në mënyrë që të mund të rimartohet me ish-burrin e saj.[2]

Nikah do të thotë martesë dhe halala do të thotë të bësh diçka hallall, ose të lejuar.[3] Kjo formë martese është haram (e ndaluar) sipas hadithit të profetit islam Muhamed.[4][5] Nikah halala praktikohet nga një pakicë e vogël myslimanësh, kryesisht në vendet që njohin talakun e trefishtë.[6][7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ali, Shaheen Sardar; Griffiths, Anne (2016-04-15). From Transnational Relations to Transnational Laws: Northern European Laws at the Crossroads (në anglisht). Routledge. ISBN 9781317131588.
  2. ^ Singh, Vatsala (24 korrik 2018). "What Does Quran Say About Nikah Halala? Will Banning it Help?". The Quint (në anglisht). Bloomberg LP. Marrë më 20 maj 2019.
  3. ^ "Halala in Muslims" (në anglisht). 22 gusht 2017.
  4. ^ "Sunan Abi Dawud 2076 - Marriage (Kitab Al-Nikah) - Sunnah.com - Sayings and Teachings of Prophet Muhammad (صلى الله عليه و سلم)". sunnah.com (në anglisht). Marrë më 2022-11-04.
  5. ^ Ahmad, Yusuf Al-Hajj. The Book Of Nikkah: Encyclopaedia of Islamic Law (në anglisht). Darussalam Publishers.
  6. ^ Ahmad, Athar (2017-04-05). "The women who sleep with a stranger to save their marriage". BBC News (në anglishte britanike). Marrë më 2018-06-30.
  7. ^ "Nikah Halala: A Law That Demands A Woman To Sleep With Stranger To Remarry Her Divorced Husband". Outlook India (në anglisht). Marrë më 2018-06-30.