Nikollë Filja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nikollë Filja (1671 - 1769) (italisht: Nicolò Figlia)ishtë një prift bizantin dhe shkrimtar arbëresh nga MunxifsiSicili, lindur nga një familjë historike arbëreshe, të shpërngulur në Italinë e jugut pas pushtimit osmanShqipërisë në shekullin XV, me origjinë nga Filati, si citohet nga Papàs Andrea Filja (Figlia) në një dorëshkrim të vitit 1764.[1] Njihet, vec të tjerash, për Dorëshkrimin e Kieutit, një përmbledhje këngësh popullore arbëreshe, të vitit 1737.[2]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ da Mezzojuso, Andrea Figlia. "Manoscritto inedito del papàs Andrea Figlia (1764)". Jemi.it. Marrë më 7 nëntor 2017.
  2. ^ Raffaella Bombi; Giorgio Graffi (1 janar 1998). Ethnicity and language community: an interdisciplinary and methodological comparison. Forum. f. 276.  978-88-86756-35-8.