Nils Wohlin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nils Wohlin
Nils Wohlin 1959.JPG
Ministri i Tregtisë
19 prill 192318 tetor 1924
Paraardhësi: Carl Svensson
Pasardhësi: Rickard Sandler
Ministri i Financave
2 tetor 192810 qershor 1929
Paraardhësi: Ernst Lyberg
Pasardhësi: Adolf Dahl
Të dhënat personale
Lindi më: 11 qershor 1881
Lindi në: Stokholm, Suedi
Vdiq më: 5 mars 1948
Vdiq në: Stigtomta, Suedi

Nils Richard Wohlin (11 qershor 1881 - 5 mars 1948) ishte shërbyes dhe politikanë suedezë. Ai ishte Ministër i Tregtisë 1923-1924 dhe Ministër i Financave 1928-1929. Wohlin ishte profesor i statistikave në Universitetin e Uppsalës 1916-1930.

Ai ishte i martuar me Gull Magnell 1909–1919, Margit Wohlin 1927–1935 edhe me Andrea Andreen 1937–1942. Ai ishte babai i Ulla Lindström, Lars Wohlin dhe Anna Wohlin Andersson.