Rickard Sandler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rickard Sandler
Rickard Sandler - Sveriges styresmän.jpg
Kryeministri i Suedisë
In office
24 janar 1925 – 7 qershor 1926
MonarkGustaf V
PasardhësiHjalmar Branting
Pasuar ngaCarl Gustaf Ekman
Ministër i Punëve të Jashtme
In office
28 shtator 1936 – 13 dhjetor 1939
KryeministërPer-Albin Hansson
PasardhësiKarl Gustaf Westman
Pasuar ngaChristian Günther
In office
24 shtator 1932 – 19 qershor 1936
KryeministërPer-Albin Hansson
PasardhësiFredrik Ramel
Pasuar ngaKarl Gustaf Westman
Ministër i Financave
In office
30 qershor 1920 – 27 tetor 1920
KryeministërHjalmar Branting
PasardhësiFredrik Thorsson
Pasuar ngaHenric Tamm
Ministër i Tregtisë
In office
14 tetor 1924 – 24 janar 1925
KryeministërErnst Trygger
Hjalmar Branting
PasardhësiFrederik Thorsson
Pasuar ngaHenric Tamm
Të dhënat vetjake
Lindur më29 janar 1884
Torsåker, Qarku Västernorrland, Suedi
Vdiq më12 nëntor 1964 (80 vjet)
Stokholm, Suedi
Partia politikePartia Social Demokrate Suedeze
Bashkëshortja/etMaria Lindberg
Alma materUniversiteti i Uppsalës

Rickard Johannes Sandler (29 janar 1884 - 12 nëntor 1964) ishte një politikan suedez socialdemokrat. Ai shërbeu si Ministër i Financave nga 1 korrik 1920 deri më 27 tetor 1920, Ministër i Tregtisë nga 14 tetor 1924 deri më 24 janar 1925, kryeministër nga 24 janar 1925 deri më 7 qershor 1926, dhe si Ministër i Punëve të Jashtme nga 24 shtator 1932 deri më 19 qershor 1936 dhe përsëri nga 28 shtator 1936 deri më 13 dhjetor 1939.

Sandler është i vetmi kryeministër social demokrat i cili nuk mbajti edhe postin e kryetarit të partisë. Ai është gjithashtu kryeministri i dytë më i ri i Suedisë, 41 vjeç kur mori detyrën.

Jeta e hershnme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rickard Sandler lindi në famullinë Torsåker, Qarku Västernorrland. Babai i tij Johan Sandler ishte një drejtor në një shkollë të mesme popullore dhe më vonë anëtar i parlamentit. Pasi mori një diplomë Bachelor të Arteve nga Universiteti i Uppsalës, Rickard Sandler u bë mësues në një shkollë të mesme popullore në Kramfors (ku babai i tij ishte drejtor) dhe një tjetër në Brunnsvik. Karriera politike e Sandler filloi në SSU. Nga mosha 26 vjeç ai i përkiste bordit të partisë, ku u ul gjatë viteve 1911 dhe 1952. Ai kishte marrë një diplomë të licencuar në filozofi dhe gjeografi kulturore nga Universiteti i Göteborgut më 1911. Ai u bë kryeredaktor i revistës Ny Tid në Göteborg në vitin 1917.

Ngritja në politikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1918, në qeverinë e kryeministrit Nils Edén, Sandler u bë Sekretar i Shtetit i Ministrit të Financave, Fredrik Thorsson. Ai vazhdoi në të njëjtin cilësi kur Hjalmar Branting u bë kryeministër më 1920. Në vitin 1921 kur Thorsson vazhdoi të fillonte ministrinë e re të tregtisë, Sandler zuri vendin e tij si Ministër i Financave, një kapacitet që e mbajti deri në vitin 1923. Në qeverinë e dytë të´Branting, Sandler ishte Ministër pa Portofol (1921 - 1923), dhe në të tretin Ministër i Tregtisë. Ai mori pozicionin e fundit pas një bindjeje, pasi ai kishte ndërmend të merrte një punë si drejtori i shkollës së mesme popullore në Brunnsvik.

Si kryeminisër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Hjalmar Branting u sëmur dhe u largua nga zyra para vdekjes së tij në shkurt 1925, dhe Fredrik Thorsson i cili ishte një kandidat i mundshëm për të zëvendësuar Branting si kryeministër gjithashtu u sëmur dhe vdiq, Sandler u emërua kryeministër, në moshën 41 vjeç.

Si kryeministër, Sandler duhej të merrej me çështjen e zvogëlimit të ushtrisë suedeze, siç ishte premtuar gjatë fushatës zgjedhore. Ai u mbështet nga Partia Popullore e Lirë në atë që u bë çarmatosja më e madhe në Suedi. Pas çarmatimit, çështja e papunësisë u vu në qendër të vëmendjes kur qeveria anulloi një vendim nga Komisioni i Papunësisë (arbetslöshetskommissionen) për të mohuar pagesën për punëtorët në minierën e Stripa të cilët ishin në grevë. Partitë liberale dhe konservatore, të cilët mbajtën vendet me shumicë në Riksdag, nuk u pajtuan me qeverinë, kërkuan një votë mosbesimi dhe mundën qeverinë. Zgjedhjet e vitit 1928 panë Arvid Lindman të Lidhjes së Përgjithshme Zgjedhore konservatore që u bë kryeministër.

Si Ministër i Punëve të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sandler u kthye në qeveri në vitin 1932 si Ministër i Punëve të Jashtme, një post që ai mbajti (përveç një periudhe të shkurtër në vitin 1936) deri në vitin 1939. Sandler u largua nga qeveria për një mosmarrëveshje me kryeministrin në lidhje me Luftën e Dimrit. Sandler donte që Suedia të ndihmonte në mënyrë aktive Finlandën pasi Bashkimi Sovjetik e kishte sulmuar atë më 30 nëntor 1939, një qëndrim që kryeministri nuk e mbajti.

Tani anëtar i parlamentit, Sandler vazhdoi të ishte me ndikim në politikën e jashtme suedeze. Në vitin 1940 ai u bë anëtar i Komitetit të Përhershëm të Punëve të Jashtme (utrikesutskottet), dhe kryetar nga viti 1946 deri më 1964. Ai ishte gjithashtu një delegat i Kombeve të Bashkuara (1947-1960).

Flag of Sweden.svg Kryeministrat suedezë Flag of Sweden.svg
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson