Jump to content

Ola Ullsten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ola Ullsten
Ola Ullsten
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
18 tetor 1978 – 12 tetor 1979
MonarkuCarl XVI Gustaf
ZëvendësSven Romanus
Paraprirë ngaThorbjörn Fälldin
Pasuar ngaThorbjörn Fälldin
Ministër i Punëve të Jashtme
Në detyrë
12 tetor 1979 – 8 tetor 1982
KryeministriThorbjörn Fälldin
Paraprirë ngaHans Blix
Pasuar ngaLennart Bodström
Kryetar i Partisë së Popullit
Në detyrë
4 mars 1978 – 8 tetor 1982
Paraprirë ngaPer Ahlmark
Pasuar ngaBengt Westerberg
Të dhëna vetjake
U lind më23 qershor 1931
Umeå, Suedi
Vdiq më28 maj 2018 (86 vjet)
Öja, Suedi
Partia politikeLiberalët
Bashkëshortja/etEvi Esko (m. 1961; div. 1981)
Louise Beaudoin (m. 1989)
FëmijëtMe Evi Esko:
Maria Ullsten
Katarina Ullsten
Me Louise Beaudoin:
Nicolas Beaudoin-Ullsten
Christian Beaudoin-Ullsten
ShkollimiSocialhögskolan (pjesë e Universitetit të Stokholmit)

Stig Kjell Olof (Ola) Ullsten (23 qershor 1931 - 28 maj 2018) ishte një politikan dhe diplomat suedez i cili ishte kryeministër i Suedisë nga viti 1978 deri më 1979 dhe kryetar i Partisë së Popullit nga viti 1978 deri më 1983. Ai gjithashtu shërbeu si zëvendës kryeministër për pak kohë në vitin 1978 dhe pastaj përsëri nga viti 1980 deri më 1982 dhe shërbeu si Ministër i Punëve të Jashtme nga viti 1979 deri më 1982.

Ai më vonë ka shërbyer si ambasador suedez në Kanada, i akredituar gjithashtu në Bahamet nga viti 1984 deri më 1989 dhe Itali, gjithashtu i akredituar në Shqipëri nga viti 1989 deri më 1995.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uddling, Hans; Paabo, Katrin, red. (1992). Vem är det: svensk biografisk handbok. 1993 [Kush është ky: manual biografik suedez. 1993] (në suedisht). Stockholm: Norstedt. fq. 1127. ISBN 91-1-914072-X.
Suedia Kryeministrat suedezë Suedia
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson