Jump to content

Erik Gustaf Boström

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Erik Gustaf Boström
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
10 korrik 1891 – 12 shtator 1900
MonarkuOscar II
Paraprirë ngaGustaf Åkerhielm
Pasuar ngaFredrik von Otter
Në detyrë
5 korrik 1902 – 13 prill 1905
MonarkuOscar II
Paraprirë ngaFredrik von Otter
Pasuar ngaJohan Ramstedt
Të dhëna vetjake
U lind më11 shkurt 1842
Stokholm, Suedi
Vdiq më21 shkurt 1907 (65 vjet)
Stokholm, Suedi
Partia politikePartia Lantmanna
Bashkëshortja/etCarolina "Lina" Almqvist
Fëmijët7
ShkollimiUniversiteti i Uppsalës

Erik Gustaf Bernhard Boström, i njohur si E. G. Boström dhe E. Gust. Boström (11 shkurt 1842 – 21 shkurt 1907) ishte një politikan suedez i cili ishte anëtar i parlamentit (1876–1907). Ai shërbeu dy herë kryeministër i Suedisë, së pari nga viti 1891 deri më 1900 dhe pastaj përsëri nga viti 1902 deri më 1905.

Politika qeveritare e Boström u karakterizua nga pragmatizmi i saj. Me kalimin e kohës, Boström fitoi një reputacion të mirë si një ikonë kombëtare e mbledhur pavarësisht se ishte kryeministri i parë që nuk kishte as arsim akademik dhe as përvojë me pozicione të larta qeveritare. Ai ishte gjithashtu mjaft popullor me mbretin Oscar II. Rënia eventuale e Boström u shkaktua nga refuzimi i tij për t'u zhvendosur në çështjen e Norvegjisë.

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Erik Gustaf Boström lindi në Stokholm, si djali i gjyqtarit kryesor të gjykatës së rrethit Eric Samuel Boström dhe gruaja e tij Elisabet Gustava Fredenheim. Familja ishte një degë e familjes së priftërinjve Laestadius nga Norrland. Gjyshi i tij atëëror Christopher Laestander, një banor i qytetit dhe zdrukthëtar i anijeve në qytetin e Piteå, mori mbiemrin Boström.

Ai u edukua nga Kristian Claëson, kushërira e parë i të cilit shërbeu si Ministër i Çështjeve Kishtare nën Boström në vitin 1898. Në vitin 1854, ai u bë student në Shkollën e Katedrales Uppsala, e cila ishte gjithashtu viti kur babai i tij vdiq. Vlen të përmendet se pesë nga anëtarët e tjerë të kabinetit të tij gjatë mandatit të tij të parë ndoqën të njëjtën shkollë: Axel Rappe, Edvard von Krusenstjerna, Ludvig Annerstedt, Gustaf Gilljam dhe Lars Åkerhielm. Në vitin 1861, ai u transferua në Universitetin e Uppsalës, ku ai studioi deri në vitin 1863 kur nëna e tij vdiq dhe ai duhej të merrte përsipër varrimin e saj në Kalanë Östanå.

Si i ri ai shfrytëzoi mundësinë për të paguar për të shmangur rekrutimin, i cili ishte i fundit i mundur në vitin 1872.

Boström ishte mjaft i suksesshëm si fermer dhe ai filloi të përfshihej në politikën lokale. Në janar 1870, ai u bë anëtar i komitetit ekzekutiv të Shoqërisë Bujqësore të Qarkut të Stokholmit dhe të këshillit të qarkutQarkut të Stokholmit, ku ai shërbeu gjithashtu si nënkryetar dhe kryetar për shumë vite. Në vitin 1871, ai u martua me Carolina Almqvist, vajza e këshilltarit të drejtësisë dhe ministrit Ludvig Almqvist. Në vitin 1875, ai u zgjodh në dhomën e dytë të parlamentit për të përfaqësuar rrethin gjyqësor të Södra Roslagen. Në parlament, ai u bashkua me Partinë Lantmanna dhe shpejt u pozicionua si një proteksionist kryesor, duke mbështetur mbrojtjen e tarifave, në Komitetet e Përhershme të Mënyrave dhe Mjeteve dhe të Bankave. Përveç kësaj, ai ishte i interesuar për një mbrojtje të fortë, të cilën ai konsideroi se ishte manifestuar si një mbrojtje e fortë detare dhe një kundërshtim i fortë ndaj heqjes së sistemit të ndarjes suedeze.

Kancelar i universiteteve suedeze 1905-1907[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u tërhoq nga pozicioni i tij si kryeministër, Boström u bë kancelari i universiteteve suedeze, ku u përpoq pa sukses për të parandaluar që Bengt Lidforss të vazhdonte më tej si profesor i asociuar në Universitetin e Lundit. Ai pastaj ofroi dorëheqjen nga pozicioni i tij si kancelar, megjithëse shpejt e tërhoqi atë. Boström vazhdoi të ishte i interesuar në politikë dhe në një letër që i shkroi mikut të tij të dashur Carl Herslow më 4 qershor, ai deklaroi se do të ishte jashtëzakonisht e dëshirueshme që qeveria e pensionuar kohët e fundit të ishte në gjendje të qëndronte më. Ai gjithashtu tha në një letër që qeveria e Karl Staaff mund të merrte politikën sociale më mirë sesa një qeveri konservatore dhe se Staaff herë pas here dukej se kishte aftësinë për të arritur shumë, megjithëse ai zgjodhi një mënyrë tjetër. Boström vdiq në shtëpinë e tij në Stokholm më 21 shkurt 1907. Disa ditë më vonë, këmbanat u ngritën mbi Stokholm për të përkujtuar ish-kryeministrin.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boström u martua në vitin 1871 Carolina "Lina" Almqvist, me të cilën kishte gjashtë vajza dhe një djalë. Vajzat e tij ishin Hedvig, Carolina Elisabeth, Sofia Lovisa, Clara Gustafva, Ingeborg Maria, Eva Margareta dhe djali i tyre ishte Gustaf Samuel Boström.

Suedia Kryeministrat suedezë Suedia
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson