Thorbjörn Fälldin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Thorbjörn Fälldin
Falldin.JPG
Kryeministri i Suedisë
Në zyrë
12 tetor 1979 – 8 tetor 1982
Monark Carl XVI Gustaf
Deputy Ingemar Mundebo
Ola Ullsten
Pasardhësi Ola Ullsten
Pasuar nga Olof Palme
Në zyrë
8 tetor 1976 – 18 tetor 1978
Monark Carl XVI Gustaf
Deputy Per Ahlmark
Ingemar Mundebo
Pasardhësi Olof Palme
Pasuar nga Ola Ullsten
Kryetar i Centerpartiet
Në zyrë
qershor 1971 – 5 dhjetor 1985
Pasardhësi Gunnar Hedlund
Pasuar nga Karin Söder (përkohësisht)
Detaje personale
Lindi
Nils Olof Thorbjörn Fälldin

24 prill 1926
Västby, Famullia Högsjö, Suedi
Vdiq 23 korrik 2016 (90 vjet)
Ås, Suedi
Partia politike Centerpartiet
Bashkëshort/e Solveig Fälldin (m. 1956)
Fëmijë 3
Nënshkrimi

Nils Olof Thorbjörn Fälldin (24 prill 1926 - 23 korrik 2016[1]) ishte një politikan suedez. Ai ishte kryeministër i Suedisë nga viti 1976 deri më 1982, dhe kryetar i Centerpartiet nga viti 1971 deri më 1985.

zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1973, Thorbjörn Fälldin dhe Centerpartiet morën 25.1 përqind të votave, një rritje prej pak më shumë se pesë pikë përqindje nga zgjedhjet e mëparshme. Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1976, partia mori 24.1 përqind të votave, gjë që i dha mundësi Fälldin të formonte një koalicion qeverisës borgjez. Thorbjörn Fälldin u bë kryeministri i parë borgjez i Suedisë që nga Axel Pehrsson-Bramstorp më 1936, duke thyer kështu mandatin 40-vjeçar të Socialdemokratëve të pushtetit qeveritar dhe postin e kryeministrit.


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ TT/Metro (24 korrik 2016). "Tidigare statsministern Thorbjörn Fälldin är död" (në suedisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2016-07-25. Marrë më 2016-07-24.
Flag of Sweden.svg Kryeministrat suedezë Flag of Sweden.svg
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven