Jump to content

Fredrik Reinfeldt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fredrik Reinfeldt
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
6 tetor 2006 – 3 tetor 2014
MonarkuCarl XVI Gustaf
ZëvendësMaud Olofsson
Jan Björklund
Paraprirë ngaGöran Persson
Pasuar ngaStefan Löfven
Kryetar i Partisë së Moderuar
Në detyrë
25 tetor 2003 – 10 janar 2015
ZëvendësGunilla Carlsson
Paraprirë ngaBo Lundgren
Pasuar ngaAnna Kinberg Batra
Të dhëna vetjake
U lind më
John Fredrik Reinfeldt

4 gusht 1965
Österhaninge, Suedi
Partia politikePartia e Moderuar
Bashkëshortja/etFilippa Holmberg (1992-2013; divorcuar)
Bashkjetuesja/etRoberta Alenius (2015-)
Fëmijët4
ShkollimiUniversiteti i Stokholmit
Nënshkrimi

Fredrik Reinfeldt (lindi më 4 gusht 1965) është një ekonomist, lektor, autor dhe ish politikan suedez. Ai ishte kryetar i Partisë së Moderuar (2003–2015) dhe Kryeministri i Suedisë (2006–2014).

Si kryetar partie, Reinfeldt nisi programin Moderatorët e Rinj në vitin 2005 dhe ishte një nga forcat shtytëse në formimin e Aleancës së bashkëpunimit borgjez për Suedinë më 2004.

Ai është kryeministri jo-socialdemokrat me mandatin më të gjatë që nga Erik Gustaf Boström në detyrë midis 1891 dhe 1900. Pas humbjes së tij në zgjedhjet e vitit 2014 Reinfeldt njoftoi se do të tërhiqej nga drejtimi i partisë, gjë që bëri më 10 janar 2015. Viti pas dorëheqjes së tij si kryetar i Partisë së Moderuar u karakterizua nga kriza evropiane e migrantëve. Reinfeldt personalizoi politikën suedeze të migracionit "me dyer të hapura" gjatë mandatit të tij si kryeministër.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fredrik Reinfeldt lindi më 4 gusht 1964 spitalin Allmänna BBStokholm dhe ishte më i moshuari nga tre vëllezërit e prindërve të tij Bruno (1938-2016)[1] dhe Birgitta Reinfeldt. Në kohën e lindjes së tij, prindërit e tij jetonin në një apartament në Österhaninge, në jug të Qarkut të Stokholmit, por pak kohë më pas familja u zhvendos në Londër, ku babai i tij punoi si konsulent për Shell. Pas kthimit në Suedi, familja së pari jetoi në Handen përpara se të transferohej në Bromsten në veriperëndim të Stokholmit. Familja Reinfeldt po jetonte në Bromsten kur vëllezërit më të vegjël të Fredrikut, Magnus dhe Henrik, lindën më 1969 dhe 1973. Në vitin 1976 familja u zhvendos në Täby në qarkun verilindor të Stokholmit. Nëna e tij Birgitta ishte një këshilltare për udhëheqje dhe menaxhim, dhe disa nga aftësitë e saj profesionale mund të kishin frymëzuar dhe impresionuar të riun Fredrik.[2][3]

Në moshën 11 vjeç Reinfeldt u bë kryetar i këshillit të studentëve (suedisht: elevrådet) në shkollën e tij, dhe u bë një tifoz i klubit futbollistik Djurgårdens IF, një pasion që mban edhe sot e kësaj dite. Ai filloi të luante basketboll për "Tensta Tigers" ndërsa jetonte në Bromsten (i cili ndodhet ngjitur me Tensta) dhe vazhdoi të luante për ta pasi familja e tij u transferua në Täby. Në shkollën e tij të mesme, gjimnazin Åva, ai studioi shkencat natyrore për tre vjet.[4] Ai gjithashtu i pëlqente të vendoste dhe të interpretojë revista dhe kabare. Pas shkollës, Reinfeldt përfundoi shërbimin e tij ushtarak si një rojtar (suedisht: lapplandsjägare) në Lapland Ranger Regiment dhe përfundoi i pari në klasën e tij si një kadetUmeå. Ishte gjatë kësaj kohe që ai u interesua për politikë, si një përfaqësues për regjimentin e tij në kongresin e rekrutëve në ushtrinë suedeze (suedisht: värnpliktsriksdagen).[2][3] Ai u diplomua në Shkollën e Biznesit të Universitetit të Stokholmit me një diplomë në biznes dhe ekonomi (suedisht: civilekonomexamen) në vitin 1990.[5]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reinfeldt u bashkua me Lidhjen e Rinisë së Moderuar - krahu i të rinjve të Partisë së Moderuar suedeze në vitin 1983.[6] Si anëtar i Lidhjes së Rinisë së Moderuar në Täby, ai sfidoi drejtuesit e ligës lokale, të cilët preferuan të përdorni lokalet si një vend për të pirë birrë dhe verë në vend që të përfshiheni në diskutime rreth politikës.[2] Reinfeldt, për të cilin thuhet se nuk i pëlqen alkooli i fortë dhe se konsumon verë dhe birrë në sasi të moderuar,[2] filloi "Rinia Konservatore" (suedisht: Konservativ ungdom) dhe krijoi një lidhje me partinë nënë, duke marrë përfundimisht kampionatin e të rinjve më 1987. Në vitin 1988 ai u bë sekretar (suedisht: borgarrådssekreterare) në Këshillin e Komunës së Stokholmit.[2]

Ai ishte aktiv në politikën studentore ndërsa studionte në Universitetin e Stokholmit, duke u bërë përfundimisht kryetar i partisë studentore "Borgerliga Studenter - Opposition '68" midis 1988 dhe 1989.[5] Ai u bë kryetar i degës së Stokholmit të Lidhjes së të Rinjve të Moderuar në vitin 1990 dhe vitin tjetër u zgjodh anëtar i Riksdag (parlamenti suedez).[5]zgjedhjet e përgjithshme suedeze të vitit 1991, Partia e Moderuar dhe aleatët e saj patën një sukses të konsiderueshëm, duke çuar në formimin e një qeverie të koalicionit të qendrës së djathtë nën udhëheqësin e Partisë së Moderuar dhe kryeministrin Carl Bildt. Qeveria e vitit 1991 ishte qeveria e parë e qendrës së djathtë në Suedi që nga viti 1982.[2]

Kryeministër i Suedisë (2006-2014)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reinfeldt u bë Kryeministri i Suedisë më 6 tetor 2006, duke shërbyer njëkohësisht si kryetar i Partisë së Moderuar. 41-vjeçari Reinfeldt u bë personi më i ri që u bë kryeministër që kur Rickard Sandler u bë kryeministër në moshën 40 vjeç në vitin 1925.[7] Me fitoret në 2006 dhe në 2010, Reinfeldt ishte kryeministri më i gjatë i Partisë së Moderuar dhe personi i vetëm që udhëhoqi partinë në dy fitore të njëpasnjëshme të përgjithshme zgjedhore. Qeveria e tij kompromentoi katër parti (përfshirë edhe partinë e tij) të cilat para zgjedhjeve kishin formuar një koalicion të quajtur Aleanca për Suedinë, më vonë u kthye në Aleancë.

Pas kryeministrisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas mposhtjes në vitin 2014, Reinfeldt njoftoi se do të largohej si kryeministër i Suedisë dhe si kryetar i Partisë së Moderuar. Ai u tërhoq nga zyra e kryeministrit më 3 tetor 2014, duke u pasuar nga Stefan Löfven. Ai dha dorëheqjen nga Riksdag më 31 dhjetor 2014 dhe dha dorëheqjen si kryetar i partisë më 10 janar 2015, duke u pasuar nga Anna Kinberg Batra.

Më 19 janar 2015, Reinfeldt njoftoi se kishte formuar biznesin e tij Fredrik Reinfeldt AB ku do të shërbejë si këshilltar dhe ligjërues. Ai gjithashtu do të vazhdojë të promovojë "linjën e tij të punës", e cila ishte një pjesë kryesore e kryeministrisë së tij, në një vepër të vazhdueshme të komunitetit. Më 1 shtator 2015 ai nisi autobiografinë e tij, të titulluar Në gjysmë të rrugës, ku reflekton gjatë 25 viteve në politikën suedeze dhe ndërkombëtare.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bruno Reinfeldt 1938-09-09-2016-12-18
  2. ^ a b c d e f Ovander, Petter (18 shtator 2006). "Så nådde han toppen" [Kështu ai arriti në majë]. Aftonbladet (në suedisht). Marrë më 4 korrik 2009.
  3. ^ a b Kellberg, Christina (18 shtator 2006). "Berättelsen om Fredrik Reinfeldt" [Historia e Fredrik Reinfeldt]. Dagens Nyheter (në suedisht). Marrë më 4 korrik 2009.
  4. ^ "Frederick was a bit of class clown" (në anglisht). Nyheter24. 12 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2016. Marrë më 25 gusht 2016.
  5. ^ a b c Triches, Robert; Marmorstein, Elisabeth (5 tetor 2006). "Nu är det Fredrik som styr Sverige" [Tani ështëë Fredrik i cili kontrollon Suedinë]. Aftonbladet (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2013. Marrë më 4 korrik 2009.
  6. ^ "Moderata ungdomsförbundet" [Lidhje e Rinisë së Moderuar]. Nationalencyklopedin (në suedisht). Marrë më 3 nëntor 2009.
  7. ^ Savage, James (19 shtator 2006). "Reinfeldt asked to form a government". The Local (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2009. Marrë më 4 korrik 2009.
  8. ^ Samimi, Ardalan (2015-08-25). "Fredrik Reinfeldts bok släpps på Manilla" [Fredrik Reinfeldt lanson librin e tij] (në suedisht). Dagensopinion.se. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 25 gusht 2015.
Suedia Kryeministrat suedezë Suedia
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson