Stefan Löfven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stefan Löfven
Stefan Löfven efter slutdebatten i SVT 2014 (cropped).jpg
Stefan Löfven më 2014
Kryeministri i 43-të i Suedisë
Në detyrë
3 tetor 2014 – 26 nëntor 2021
MonarkuCarl XVI Gustaf
ZëvendësMargot Wallström
Morgan Johansson
Åsa Romson
Isabella Lövin
Per Bolund
Paraprirë ngaFredrik Reinfeldt
Pasuar ngaMagdalena Andersson
Kryetari i Partisë Social Demokrate Suedeze
Në detyrë
27 janar 2012 – 4 nëntor 2021
Sekretar i PërgjithshëmCarin Jämtin
Lena Rådström Baastad
Paraprirë ngaHåkan Juholt
Pasuar ngaMagdalena Andersson
Të dhëna vetjake
U lind më
Kjell Stefan Löfvén

21 korrik 1957 (64 vjet)
Stokholm, Suedi
Partia politikeDemokratët Social
Bashkëshortja/etUlla Löfvén (m. 2003)
VendbanimiSager House
Nënshkrimi
Shërbimi ushtarak
AleancaFlag of Sweden.svg Suedia
Dega/shërbimiCoat of arms of the Swedish Air Force Forcat Ajrore Suedeze
Vite shërbimi1976–1977
GradaRreshter

Kjell Stefan Löfven (lindi më 21 korrik 1957) është një politikan suedez i cili shërbeu si kryeministër i Suedisë që nga viti 2014 deri më 2021 dhe si kryetar i Partisë Social Demokrate Suedeze që nga viti 2012 deri më 2021.

Pasi la shkollën dhe kreu shërbimin ushtarakForcat Ajrore Suedeze, Löfven u trajnua si saldator dhe filloi të punësohej si metalpunues. Në të njëjtën kohë, ai u bë një sindikalist aktiv. Ai u zgjodh si ombudsman brenda Sindikatës Suedeze e Metalpunuesve (SMU) dhe në janar 2006, Löfven u zgjodh kryetari i parë i IF Metall, një sindikatë e re 'super' e formuar pas një numri sindikatash më të vogla, duke përfshirë SMU, votuan për bashkimin. Pas dorëheqjes së Håkan Juholt, në janar 2012, Löfven u zgjodh unanimisht nga bordi ekzekutiv i Partisë Social Demokrate për të marrë detyrën si kryetari i ri i partisë.

Löfven udhëhoqi Socialdemokratëtzgjedhjet e vitit 2014. Pavarësisht rezultateve fillestare të sondazheve të opinionit, partia fitoi vetëm një vend të vetëm; për shkak të performancës së dobët të Partisë së Moderuar në pushtet duke humbur 23 vende, Löfven ishte në gjendje të formonte një qeveri koalicioni të pakicës me Partinë e Gjelbër. Ai u emërua kryeministër i Suedisë më 3 tetor 2014. Ai vazhdoi të sigurojë një mandat të dytë pas zgjedhjeve jopërfundimtare të vitit 2018, ku të dyja partitë kryesore pësuan humbje; pas një ngërçi disa mujor që vendosi një rekord të ri për formimin e qeverisë, Löfven ishte në gjendje të siguronte abstenime nga deputetët që i përkisnin Partisë së Qendrës, Partisë së Majtë dhe Liberalëve dhe u rizgjodh si kryeministër nga Riksdag në janar 2019. Më 21 qershor 2021, pasi Partia e Majtë tërhoqi mbështetjen e saj për qeverinë, Löfven humbi një mocion besimi në Riksdag, duke shkaktuar një krizë të shkurtër, e cila u zgjidh më 5 korrik kur Löfven njoftoi se bisedimet për reformimin e qeverisë kishin qenë të suksesshme. dhe dy ditë më vonë Riksdag konfirmoi edhe një herë Löfven si kryeministër në një votim.[2][3] I quajtur një "artist i arratisjes politike" dhe "Harry Houdini i politikës evropiane", Löfven ishte në gjendje të qëndronte me sukses si Kryeministër në krye të qeverive historikisht të dobëta të koalicionit në peizazhin e turbullt politik suedez që nga viti 2014.[4][5]

Më 22 gusht 2021, Löfven njoftoi se do të tërhiqej si kryetar i Socialdemokratëve në kongresin e partisë së nëntorit dhe më pas do të jepte dorëheqjen si kryeministër pas zgjedhjes së pasuesit të tij.[6] Në shtator 2021, u konfirmua se Ministrja e Financave Magdalena Andersson do të ishte e vetmja kandidate në kongres për të zëvendësuar Löfven.[7] Andersson u zgjodh kryetar partie më 4 nëntor.[8] Löfven dha dorëheqjen zyrtarisht si kryeministër më 10 nëntor 2021, megjithëse ai vazhdoi të drejtonte një qeveri të përkohshme derisa pasardhësja e tij, Magdalena Andersson, u zgjodh nga Riksdag më 24 nëntor 2021.[9]

Jeta e hershme dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stefan Löfven lindi në AspuddenStokholm, por erdhi dhjetë muajsh si fëmijë kujdestar në Sunnersta në Ådalenkomunën aktuale Sollefteå, kur nëna e tij Margareta Löfven (1922–2000) nuk mundi t'i mbante të dy fëmijët e saj. Para kësaj, ai kishte qenë në jetimoren e Nybodahemmet. Babai i tij Karl Hedberg (1904-1959) vdiq herët pa e takuar djalin e tij më të vogël.[10] Babai kujdestar Ture Melander (1926–2003) [19] ishte një punëtor pylli dhe më pas një punëtor i fabrikës dhe nëna kujdestare Iris Melander (1929–2020) punonte në shërbimin e kujdesit në shtëpi. Familja kujdestare përfshinte gjithashtu një motër dhe një vëlla.

Stefan Löfven përfundoi një linjë financiare dyvjeçare në shkollën e mesme të lartë në Sollefteå. Ai filloi një kurs saldimi prej 48 javësh në Arbetsmarknadsutbildningen (AMU, Trajnim për Karrierën e Papunësisë) në Kramfors. Më pas filloi studimet në Universitetin e Shkencave Sociale në Universitetin Umeå. Ai shkoi atje për një vit e gjysmë para se ta linte shkollën.[11]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Löfven ka qenë anëtarë i Partisë Social Demokrate Suedeze që nga mosha 13 vjeç. më 27 janar 2012, ai u zgjodh si kryetar i partisë. Në vitin 2014, Partia Sociale Demokrate u bë si partia më e madhe nga Suedia në Parlamentin Evropian. Ai mori detyrën më 3 tetor 2014 së bashku me kabinetin e tij. Socialdemokratët dhe Partia e Gjelbër votuan në favor të Stefanit për tu bërë kryeministër, ndërsa aleati i ngushtë nga party e Majtë abstenuan.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ United Nations. "HEADS OF STATE HEADS OF GOVERNMENT PUBLIC LIST MINISTERS FOR FOREIGN AFFAIRS" (PDF). un.int (në anglisht). United Nations. fq. 56. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 3 nëntor 2021. Marrë më 3 nëntor 2021.
 2. ^ "Riksdagen har röstat bort statsminister Löfven i historisk omröstning". Omni (në suedisht). Marrë më 21 qershor 2021.
 3. ^ "Swedish parliament to vote on Stefan Löfven as prime minister". The Local Europe (në anglishte amerikane). 5 korrik 2021. Marrë më 5 korrik 2021.
 4. ^ "Swedish parliament to vote on Stefan Löfven as prime minister". Politico Europe (në anglishte amerikane). 7 korrik 2021. Marrë më 8 korrik 2021.
 5. ^ "En politisk överlevnadskonstnär". SVT (në suedisht). 2021-07-07. Marrë më 8 korrik 2021.
 6. ^ "Live: Statsminister Stefan Löfven avgår i höst". DN.SE (në suedisht). 2021-08-22. Marrë më 22 gusht 2021.
 7. ^ Sweden’s Finance Chief Nominated to Become First Female PM
 8. ^ "Magdalena Andersson vald till Socialdemokraternas nya partiledare". DN.SE (në suedisht). 4 nëntor 2021. Marrë më 8 nëntor 2021.
 9. ^ "Pressmeddelande: Statsministern begär entledigande hos talmannen". riksdagen.se (në suedisht). Stokholm: Riksdag. 10 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2021. Marrë më 10 nëntor 2021.
 10. ^ Saldert, Johanna (9 dhjetor 2012). "Konflikterna har härdat Löfven". Dagens Industri (në suedisht). Marrë më 6 nëntor 2015.
 11. ^ Thomsen, Dante (31 gusht 2018). "Det här (kanske) du inte visste om Stefan Löfven (S)" (në suedisht). Sveriges Television. Marrë më 21 qershor 2021.
Flag of Sweden.svg Kryeministrat suedezë Flag of Sweden.svg
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson