Jump to content

Oscar von Sydow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oscar von Sydow
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
23 shkurt 1921 – 13 tetor 1921
MonarkuGustaf V
Paraprirë ngaGerhard Louis De Geer
Pasuar ngaHjalmar Branting
Ministër të Shërbimit Civil
Në detyrë
17 shkurt 1914 – 13 qershor 1917
MonarkuGustaf V
KryeministriHjalmar Hammarskjöld
Carl Swartz
Paraprirë ngaAxel Schotte
Pasuar ngaWalter Murray
Marshall i Mbretërisë
Në detyrë
1934 – 19 gusht 1936
MonarkuGustaf V
Paraprirë ngaAxel Vennersten
Pasuar ngaEric Trolle
Të dhëna vetjake
U lind më12 korrik 1873
Kalmar, Suedi
Vdiq më19 gusht 1936
Drottningholm, Lovön, Qarku Stokholm, Suedi
Partia politikeI pavarur
ShkollimiUniversiteti në Uppsala

Oscar Fredrik von Sydow (12 korrik 1873 - 19 gusht 1936) ishte një politikan suedez i cili shërbeu për pak kohë si kryeministër i Suedisë nga 23 shkurt deri më 13 tetor 1921.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oscar von Sydow ishte djali i Henrik August von Sydow, një nëpunës magjistrati dhe Euphrosyne Maria Modin. Ai lindi në Kalmar dhe u rrit në Norrland. Në vitin 1890, ai kaloi provimin e tij të arsimit të lartë dhe vazhdoi të studionte juridikun në Universitetin e Uppsalës. Në vitin 1894, ai u diplomua me një diplomë në shërbimin civil.

Në vitin 1906, Sydow u emërua nënsekretar i shtetit në Ministrinë e Çështjeve Civile, dhe më 1911 ai u bë guvernatori i Qarkut Norrbotten. Në qeveritë e Hjalmar Hammarskjöld dhe Carl Swartz (1914–1917) ai ishte Ministër të Shërbimit Civil, gjatë së cilës kohë ai themeloi Komisionin e Papunësisë (arbetslöshetskommissionen). Midis vi´teve 1917 dhe 1934, ai ishte guvernator i Qarkut Göteborg dhe Bohus.

Pas dorëheqjes së papritur të kryeministrit Louis De Geer më 1921, Mbreti kishte vështirësi në gjetjen e një kandidati të gatshëm për të formuar një qeveri të re, ndërsa zgjedhjet po afroheshin. Hjalmar Branting nuk pranoi, pasi iu kërkua dy herë të bëhej kryeministër dhe emërimi iu ofrua Oscar von Sydow, i cili pranoi dhe mori detyrën më 23 shkurt.

Sydow dha një ultimatum se ai nuk do të drejtonte një qeveri të pafuqishme dhe kërkoi që Partia Social Demokrate të premtojë ta mbështesë atë në çështje të rëndësishme të financave dhe mbrojtjes. Pavarësisht marrëveshjeve të tilla, të gjitha propozimet e bëra nga qeveria e re u votuan nga opozita, dhe si rezultat Sydow dha dorëheqjen më 13 tetor 1921. Trashëgimia e tij e përhershme si kryeministër është për paraqitjen e projektligjit që shfuqizoi dënimin me vdekje në Suedi.

Sydow ishte Marshall i Mbretërisë (riksmarskalk) nga 1934 deri në vdekjen e tij në 1936.

Suedia Kryeministrat suedezë Suedia
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson