Hjalmar Branting

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hjalmar Branting
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
18 tetor 1924 – 24 janar 1925
MonarkuGustaf V
Paraprirë ngaErnst Trygger
Pasuar ngaRickard Sandler
Në detyrë
13 tetor 1921 – 19 prill 1923
MonarkuGustaf V
Paraprirë ngaOscar von Sydow
Pasuar ngaErnst Trygger
Në detyrë
10 mars 1920 – 27 tetor 1920
MonarkuGustaf V
Paraprirë ngaNils Edén
Pasuar ngaLouis de Geer
Ministër i Punëve të Jashtme
Në detyrë
13 tetor 1921 – 19 prill 1923
KryeministriVetë ai
Paraprirë ngaHerman Wrangel
Pasuar ngaCarl Hederstierna
Ministër i Financave
Në detyrë
19 tetor 1917 – 5 jaanr 1918
KryeministriNils Edén
Paraprirë ngaConrad Carleson
Pasuar ngaFredrik Vilhelm Thorsson
Të dhëna vetjake
U lind më
Karl Hjalmar Branting

23 nëntor 1860
Klara, Qarku Stokholm, Suedi
Vdiq më24 shkurt 1925 (64 vjet)
Stokholm, Suedi
Partia politikePartia Social Demokrate Suedeze
Bashkëshortja/etAnna Branting (mbiemri i vajzërisë Jäderin)
FëmijëtGeorg Branting
Sonja Branting-Westerståhl
Nënshkrimi

Karl Hjalmar Branting (Shqiptimi në suedisht: [ˈjǎlmar ˈbrânːtɪŋ]; 23 nëntor 1860 - 24 shkurt 1925) ishte një politikan suedez i cili ishte kryetar i Partisë Social Demokrate Suedeze (1907–1925) dhe kryeministër i Suedisë gjatë tri periudhave të ndara (1920, 1921–1923 dhe 1924–1925). Kur Branting erdhi në pushtet në vitin 1920, ai ishte kryeministri i parë socialdemokrat i Suedisë. Kur mori detyrën për një mandat të dytë pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 1921, ai u bë politikani i parë socialist në Evropë që e bëri këtë pas zgjedhjeve me votim universal. Në vitin 1921, Branting ndau Çmimin Nobel për Paqe me sekretarin e përgjithshëm norvegjez të Unionit Ndërparlamentar Christian Lous Lange.

Branting u martua me gazetaren Anna Jäderin në vitin 1884. Së bashku ata patën dy fëmijë: Georg (1887–1965) dhe Sonja (1890–1981).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hjalmar Branting lindi më 23 nëntor 1860 në Klara, Qarku Stokholm, si djali i vetëm i profesorit, mësuesit kryesor dhe drejtorit të Institutit Qendror të Gjimnastikës, Lars Gabriel Branting dhe Emma af Georgii. Ai u shkollua në Stokholm dhe në Universitetin e Uppsalës. Ai zhvilloi një formim shkencor në astronominë matematikore dhe ishte ndihmës në Observatorin e Stokholmit, por hoqi dorë nga përkushtimi i tij ndaj punës shkencore për t'u bërë gazetar dhe filloi redaktimin e gazetave Tiden dhe Social-Demokraten. Vendimi i tij për të botuar një artikull nga socialisti më radikal Axel Danielsson, një pjesë e denoncuar nga kundërshtarët si fyerje e ndjeshmërisë fetare, rezultoi në dënime politike për blasfemi dhe burgim për të dy burrat. Branting u burgos për tre muaj në vitin 1888.

Së bashku me August Palm, Branting ishte një nga organizatorët kryesorë të Partisë Social Demokrate Suedeze në vitin 1889. Ai ishte anëtari i vetëm i partisë në Riksdag për gjashtë vjet që nga viti 1896.

Në vitet e para të shekullit 20, Branting udhëhoqi Social Demokratët në kundërshtimin e një lufte për të mbajtur Norvegjinë të bashkuar me Suedinë. Kur erdhi kriza në vitin 1905, ai shpiku parullën "Largoji duart nga Norvegjia, Mbret!" Social Demokratët organizuan rezistencën ndaj thirrjes së rezervave dhe një greve të përgjithshme kundër një lufte dhe u njihet një pjesë e konsiderueshme në parandalimin e një lufte.

Branting pranoi rishikimin e marksizmit nga Eduard Bernstein dhe u bë një socialist reformist, duke mbrojtur një tranzicion paqësor nga kapitalizmi në socializëm. Ai besonte se nëse punëtorëve do t'u jepej vota, kjo mund të arrihej me mënyra parlamentare. Branting mbështeti Revolucionin e Shkurtit në Rusi më 1917. Ai ishte pro-Menshevik dhe mbrojti qeverinë e Alexander Kerensky, të cilin madje e vizitoi personalisht në Petrograd.

Kur Revolucioni i tetorit shpërtheu të njëjtin vit, Branting dënoi marrjen e pushtetit bolshevik. Viti 1917 pa një ndarje në Partinë Social Demokrate Suedeze për këtë pyetje, dhe lidhja e të rinjve dhe seksionet revolucionare të partisë u shkëputën dhe formuan Partinë e Majtë Social Demokrate të Suedisë, të kryesuar nga Zeth Höglund. Ky grup shpejt u bë Partia Komuniste Suedeze. Höglund më vonë u kthye në Partinë Social Demokrate dhe shkroi një biografi me dy vëllime rreth Branting.

Pavarësisht se partia përparon me më shumë se gjashtë pikë përqindje në 36 përqind të votave në zgjedhjet parlamentare të vitit 1921, Branting preferoi të shmangte përgjegjësinë e qeverisë. Zhvillimi ekonomik i kombit ishte i zymtë me rritjen e papunësisë masive, rritjen e normave të interesit dhe deflacionin. Branting ishte aktiv në fushatën zgjedhore sepse përfshirja e tij në politikën kryesore të Lidhjes së Kombeve në Gjenevë i zinte gjithnjë e më shumë kohë dhe angazhim. Por ishte e paimagjinueshme të largohesh nga zyrtari ministror i Oscar von Sydow; ajo qeveri ishte një shenjë e dështimit të parlamentarizmit. Branting u përpoq edhe një herë për të bërë që liberalët e Edén të kandidonin në një qeveri të re të koalicionit, por pa sukses. Mbreti më pas porositi Branting të formonte një qeveri njëpartiake. Në të, ai vetë, si kryeministër, gjithashtu mori postin e Ministrit të Jashtëm. Ai u quajt "përsosmëri e dyfishtë" dhe shumë njerëz e kuptuan se ai ishte më shumë në Gjenevë sesa në Stokholm.

Varri i Hjalmar dhe Anna Branting në Kishën e Adolf Fredrik, Stockholm.

Në vitin 1922, Lidhja e Kombeve vendosi çështjen e Åland në disavantazh të Suedisë. Hjalmar Branting tha se ai nuk mund ta pranonte vendimin, por në të njëjtën kohë deklaroi se Suedia nuk kishte ndërmend të zbatonte kërkesat e saj me mjete ushtarake.

Në vitin 1924, Social Demokratët përsëri hynë në një lëvizje zgjedhore në opozitë dhe drejtuan kritika të ashpra ndaj qeverisë së krahut të djathtë Trygger. Ata fituan disa vende. Branting u bë kryeministër për herë të tretë, edhe pse ai bëri vetëm pesë paraqitje elektorale. Ai tani ishte i lodhur dhe shpejt u sëmur nga gripi i cili u zhvillua në miokardit dhe rënie të gurit në tëmth. Më 19 janar, ai dha dorëheqjen si kryeministër, por kërkoi të qëndrojë si kryeministër pa një portofol; më 24 janar, ai u zëvendësua si kryeministër nga Rickard Sandler. Një muaj më vonë, në orën 12.37, ai vdiq në shtëpinë e tij. Branting është varrosur në Kishën e Adolf Fredrik në Stokholm.

Megjithëse tre mandatet e tij si kryeministër ishin të shkurtra dhe të pasuksesshme, ai kishte krijuar Social Demokratët si një parti të paqeverisshme dhe vuri bazat për të ardhmen e partisë, dhe unike për një kohë të gjatë, qeverisjen në një vend demokratik.

Suedia Kryeministrat suedezë Suedia
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson