Östen Undén

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Östen Undén
Östen Undén - Sveriges styresmän.jpg
Ministër i Punëve të Jashtme
In office
31 korrik 1945 – 19 shtator 1962
KryeministërPer Albin Hansson
Tage Erlander
PasardhësiChristian Günther
Pasuar ngaTorsten Nilsson
In office
18 tetor 1924 – 7 qershor 1926
KryeministërHjalmar Branting
Rickard Sandler
PasardhësiErik Marks von Würtemberg
Pasuar ngaEliel Löfgren
Ministër i Drejtësisë
In office
10 mars 1920 – 30 qershor 1920
KryeministërHjalmar Branting
PasardhësiEliel Löfgren
Pasuar ngaAssar Åkerman
Kryeministri i Suedisë
Ushtrues detyre
In office
6 tetor1946 – 11 tetor 1946
MonarkGustaf V
PasardhësiPer Albin Hansson
Pasuar ngaTage Erlander
Të dhënat vetjake
Lindur më25 gusht 1886
Karlstad, Suedi
Vdiq më14 janar 1974
Bromma, Suedi
Partia politikePartia Social Demokrate Suedeze
Alma materUniversiteti në Uppsala
Universiteti i Lundit

Bo Östen Undén (25 gusht 1886 - 14 janar 1974) ishte një akademik, nëpunës civil dhe politikan suedez që shërbeu si kryeministër i përkohshëm i Suedisë pas vdekjes së Per Albin Hansson (1885-1946).

Në vitin 1917, ai u emërua profesor dhe shef i departamentit të së drejtës civileUniversitetin e Uppsalës, por ai erdhi për të ndarë karrierën e tij midis politikës dhe akademisë, gjë që bëri që të hiqte dorë nga posti i rektorit magnificus (1929–1932) të atij universiteti. Ai shërbeu si ekspert i ministrisë së jashtme për të drejtën ndërkombëtare, si Ministër i Punëve të Jashtme të Suedisë (1924–1926) dhe (1945–1962), ministër pa portfolio (1917–1920) dhe (1932–1936), kancelar i qeverisë për universitetet 1937–1951 dhe ai kryesoi komiteti i parlamentit për marrëdhëniet e jashtme gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Östen Undén ishte djali i farmacistit Viktor Undén (1844–1923) dhe Beata Kaijser (1854–1944). Ai ishte shumë i respektuar, veçanërisht brenda Partisë Social Demokrate, por asnjëherë nuk ishte i pakontestueshëm. Ai i përkiste, së bashku me Ernst Wigforss (1881–1977) qartë në fraksionin e majtë të Social Demokratëve dhe është kritikuar në retrospektivë për një pamje shumë rozë të Bashkimit Sovjetik që mbeti për të gjithë kohën e tij si Ministër i Jashtëm , duke përfunduar në vitin 1962.

Në të njëjtën kohë, Undén duhet të pranohet si një përfaqësues kryesor për adaptimin e fshehtë të Luftës së Ftohtë të Suedisë në Shtetet e Bashkuara, pasi sipas tij agjencitë qeveritare suedeze, përfshirë Forcat e Mbrojtjes, ishin të lira të përfundonin çdo marrëveshje me fuqitë e huaja dhe agjencitë që bënë jo në kundërshtim të plotë me traktatet ndërkombëtare Suedia ishte një palë për sa kohë që ai dhe ministria e tij nuk ishin të përfshirë zyrtarisht. Si efekt, qeveria suedeze mundet, madje, para themelimit të NATO-s, të pranonte të ndërtonte baza ajrore në Skandinavinë lindore të përshtatshme për misionet e bombardimeve kundër Leningradit. Një adaptim i ngjashëm përfshinte integrimin në politikën e embargos amerikane nga Lufta Koreane.

Në vitin 1961, "Propozimi Undén" i tij argumentoi se shtetet pa armë bërthamore duhet të deklarojnë se ata nuk pranojnë të prodhojnë armë të tilla dhe të refuzojnë të marrin dhe ruajnë armë të tilla. Propozimi i Undén u pranua nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara si një rezolutë e OKB-së me 58 vota pro (Skandinavia, Pakti i Varshavës, vendet e botës së tretë), 10 vota kundër (anëtarët e NATO-s) dhe 23 vota të abstenimit (Amerika Latine, ish kolonitë Franceze në Afrika).

Flag of Sweden.svg Kryeministrat suedezë Flag of Sweden.svg
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson

[[