Gillis Bildt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gillis Bildt
Gillis Bildt.jpg
Kryeministri i Suedisë
In office
6 shkurt 1888 – 12 tetor 1889
MonarkOscar II
PasardhësiRobert Themptander
Pasuar ngaGustaf Åkerhielm
Marshali i 31-të i Mbretërisë
In office
1886–1894
MonarkOscar II
PasardhësiGustaf Adolf Vive Sparre
Pasuar ngaFredrik von Essen
Të dhënat vetjake
Lindur më
Didrik Anders Gillis Bildt

16 tetor 1820
Göteborg, Suedi
Vdiq më22 tetor 1894
Stokholm, Suedi
Vendi i prehjesVarrezat e Solnës
KombësiaSuedez
Partia politikeI pavarur
Bashkëshortja/etLucile Rosalie Dufva
MarrëdhënietCarl Bildt (stërnip)
FëmijëtAdèle Elisabeth, Carl Nils Daniel, Knut Gillis Bildt
Parent(s)Daniel Fredrik Bildt
Christina Elisabeth (née Fröding)
Alma materAkademia Mbretërore e Luftës
OccupationOficer ushtarak
Military service
Branch/serviceArmén vapen bra.svg Ushtria suedeze
Vite shërbim1837–1890
RankGjeneral lejtnant
CommandsRekrutimi Kombëtar i Gotland

Didrik Anders Gillis Bildt (16 tetor 1820 – 22 tetor 1894) ishte një baron, gjeneral-lejtnant, marshall, anëtar i parlamentit 1847–1874 (nga viti 1867 ishte në dhomën e parë) dhe 1887–1894 (dhoma e parë) dhe kryeministër i Suedisë 1888–1889. Ai ishte stërgjyshi i kryeministrit, më vonë Ministrit të Jashtëm Carl Bildt.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gillis Bildt lindi në Göteborg më 16 tetor 1820, djali i nënkolonelit Daniel Fredrik Bildt dhe Christina Elisabeth Fröding.[1][2]

Gillis Bildt bëri një karrierë në ushtri si një oficer artilerie, duke u ngritur përfundimisht në gjeneral lejtnant.

Ai kaloi nga Akademia Mbretërore e Luftës në Stokholm më 1837 dhe u bashkua me regjimentin e artilerisë Göta. Ai përfundoi arsimin e tij të lartë më 1842 në Marieberg, ku kishte ardhur në vëmendjen e Princit të Kurorës Oscar (më vonë Mbreti Oscar I) për zellin dhe aftësinë e tij. Pas diplomimit ai punoi si një tutor i matematikës për disa vjet, si dhe vazhdoi karrierën e tij ushtarake dhe hyri në Riksdag në vitin 1847.


Kur ai u zgjodh në dhomën e parë nga proteksionistët në Këshillin e Qytetit të Stokholmit në 1887, ishte kundër vullnetit të Oscar II. Mbreti nuk donte që Bildt, si një mik i ngushtë i familjes mbretërore, të përfshihej në një parti që po luftonte politikën e qeverisë dhe ai u premtua nga Bildt se nuk do të bashkohej me asnjë parti. Sidoqoftë, Bildt mori pjesë në takime me grupin miqësor të doganave të dhomës së parë.

Si anëtar i parlamentit, ai ishte përgjithësisht konservator - një proteksionist i moderuar për çështjen e doganave. Në atë cilësi, mbreti e thirri atë kryeministër më 6 shkurt 1888, pasi kryepeshkopi Sundberg nuk pranoi. Mbreti donte të shmangte një precedent parlamentar, i cili, duke pasur parasysh përbërjen e Riksdag, nënkuptonte një kalim të drejtpërdrejtë nga tregtia e lirë në proteksionizëm. Prandaj, mbreti preferoi një tranzicion të qetë nga politikat liberale dhe miqësore të tregtisë së lirë të Louis De Geer në kërkesat e epokës së re për proteksionizëm, zakone dhe nacionalizëm. Qeveria e Bildt përbëhej nga gjysma e miqve të doganave dhe gjysma e tregtarëve të lirë nga ministria e Themptander.

Bildt ishte mbushur moshën dhe qëndrimi i tij i gjatë jashtë do të thoshte që ai nuk ishte njohur si duhet me kushtet aktuale. Pasi kuptoi vështirësitë e realizimit të ambicies së deklaratës qeveritare të "pajtimit dhe paqes shoqërore", ai dha dorëheqjen më 12 tetor 1889

Në vitin 1848 Gillis u martua me Lucile Rosalie Dufva. Ata kishin tre fëmijë: Adéle Elisabeth Bildt (1849–1914), Carl Nils Daniel Bildt (1850–1931), Knut Gillis Bildt (1854–1927).

Stërnipi i tij Carl Bildt (lindur më 1949) rrjedh nga Gillis Bildt përmes djalit të vogël Knut Gillis Bildt (1854–1927).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wieselgren, Harald (1889). Bilder och minnen (në suedisht). Stockholm: Beijer. fq. 73–78. Marrë më 2007-01-19.
  2. ^ Lewenhaupt, Claës C:son (1922). Sveriges ridderskaps och adels kalender 1923 (në suedisht). Stockholm: Bonnier. fq. 92. Marrë më 2007-01-19.
Flag of Sweden.svg Kryeministrat suedezë Flag of Sweden.svg
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson