Johan Ramstedt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Johan Ramstedt
JohanRamstedt.JPG
Kryeministri i Suedisë
Në zyrë
14 prill 1905 – 2 gusht 1905
MonarkOscar II
PasardhësiErik Gustaf Boström
Pasuar ngaChristian Lundeberg
Të dhënat vetjake
Lindur më7 nëntor 1852
Stockholm, Sweden
Vdiq më15 mars 1935 (82 vjet)
Stockholm, Sweden
Partia politikeI pavarur
Bashkëshortja/etHenrika Charlotta Torén
FëmijëtEva Ramstedt
Alma materUniversiteti i Uppsalës

Johan Olof Ramstedt (7 nëntor 1852 – 15 mars 1935) ishte një politikan suedez dhe kryeministër i Suedisë nga prill deri në gusht 1905 dhe guvernator i Stokholmit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Johan Ramstedt lindi në Stokholm, djali i prodhuesit të veshjeve Reinhold Ramstedt dhe Maria Sofia Haeggström. Ai ndoqi Universitetin e Uppsalës ku morri një diplomë në studimet e qeverisë më 1873, pas së cilës internoi në Gjykatën e Apelit Svea në Stokholm. Ai u bë zyrtar i përkohshëm i Gjykatës së Apelit më 1880, anëtar i asociuar në vitin 1882 dhe anëtar i plotë zyrtar i Gjykatës së Apelit në vitin 1884.

Ramstedt u emërua si noter qeveritar në dhomën e dytëparlamentit suedez në vitin 1876 dhe më pas në [Första kammaren|dhomën e parë]] nga vitin 1877 deri më 1882. Ai kaloi në Ministrinë e Drejtësisë në vitin 1892, pas së cilës ai u gradua në shef i departamentit të drejtësisë në vitin 1896 deri më 1898 kur ai u emërua këshilltar i drejtësisë i Gjykatës Supreme të Suedisë.

Në vitin 1902, kryeministri i sapozgjedhur Erik Gustaf Boström i bëri thirrje Ramstedt të bashkohej me kabinetin e tij. Nën Boström, Ramstedt shërbeu si Ministër i Jashtëm i përkohshëm. Boström dha dorëheqjen si kryeministër për shkak të krizës së bashkimit mes Suedisë dhe Norvegjisë të vitit 1905 në të cilën kohë kur Ramstedt u emërua si kryeministër. Detyra e tij e menjëhershme ishte të zgjidhte krizën e unionit. Së bashku me Princin e Kurorës Gustav u hartua një plan që lejonte norvegjezët të dilnin nga bashkimi me vërejtjen se norvegjezët do të dilnin nga bashkimi pa përfshirjen e parlamentit norvegjez. Sidoqoftë, plani nuk u realizua kurrë pasi parlamenti norvegjez shpërbeu bashkimin më 7 qershor. Qeveria e Ramstedt bëri një propozim në parlamentin suedez, ku në parlament duhej t'i jepte qeverisë pushtet për të negociuar kushtet për shpërbërjen e bashkimit me norvegjezët. Një komitet sekret i udhëhequr nga udhëheqësi proteksionist i dhomës së parë Christian Lundeberg hodhi poshtë propozimin e qeverisë që çoi në dorëheqjen e Ramstedt dhe kabinetit të tij të tërë, diçka që nuk kishte ndodhur që nga viti 1809.

Ramstedt u emërua përsëri Këshilltar i Drejtësisë nga pasuesi i tij kryeministri Lundeberg dhe më 1909 u bë këshilltari i parë qeveritar i Gjykatës Supreme Administrative të sapo krijuar. Në vitin 1912, Ramstedt u emërua Guvernator i Përgjithshëm i Stokholmit nga kryeministri Staaff. Në vitin 1920, Ramstedt doli në pension dhe jetoi i qetë deri në vdekjen e tij në vitin 1935.

Ai u martua me Henrika Charlotta Torén më 29 nëntor 1878, dhe u bë babai i kimistes Eva Ramstedt.

Flag of Sweden.svg Kryeministrat suedezë Flag of Sweden.svg
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson