Louis De Geer (1818)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Louis Gerhard De Geer
Louis De Geer 1818-1896 from Hildebrand Sveriges historia.jpg
Kryeministri i Suedisë
Në zyrë
20 mars 1876 – 19 prill 1880
MonarkOscar II
PasardhësiZyra u themelua
Pasuar ngaArvid Posse
Ministër i Drejtësisë
Në zyrë
20 mars 1876 – 6 qershor 1879
PasardhësiZyra u themelua
Pasuar ngaLudvig Teodor Almqvist
Kryeministri i Drejtësisë
Në zyrë
7 prill 1858 – 3 qershor 1870
PasardhësiClaës Günther
Pasuar ngaAxel Adlercreutz
Në zyrë
11 maj 1875 – 20 mars 1876
PasardhësiEdvard Carleson
Pasuar ngaAskush
Të dhënat vetjake
Lindur më
Louis Gerhard De Geer af Finspång

18 korrik 1818
Finspång, Suedi
Vdiq më24 shtator 1896 (78 vjet)
Famullia Kviinge, Suedi
KombësiaSuedez
Partia politikeLiberal i pavarur
Bashkëshortja/etCaroline Wachtmeister
Fëmijët6
Parent(s)Gerhard De Geer
Henriette Charlotte Lagerstråle
ResidenceKalaja Hanaskog
EducationLinköpings Gymnasium
Alma materUniversiteti i Uppsalës[1]

Louis De Geer (18 korrik 1818 - 24 shtator 1896) ishte një baron, politikan liberal dhe nëpunës shtetëror suedez.[2] Ai ishte anëtar i parlamentit 1853–1888, Kryeministër i Drejtësisë 1858–1870 dhe 1875–1876, Ministër i Drejtësisë 1876–1879 dhe |kryeministri i parë i Suedisë 1876–1880. De Geer konsiderohet krijuesi i urdhrit parlamentar që zbatohej kryesisht në Suedi nga fundi i shekullit të 19-të deri në reformat kushtetuese në fillim të viteve 1970.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Louis Gerard De Geer ishte djali i kolonelit dhe marshallit baron Gerard De Geer dhe gruas së tij Henriette Charlotte Lagerstråle. Familja jetonte në kalanë Finspång por u zhvendos kur Louis De Geer ishte katër vjeç në Stjärnholm. De Geer fillimisht shkoi në shkollën e arsimit të lartë të Linköping 1828–1832, në Linköpings gymnasium 1831–1832, nga viti 1832 ai studioi në KatedralskolanUppsala, ku u bë student në Universitetin e Uppsalës në vitin 1836.

Nënpunës shtetëror[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shkollimit, ai shërbeu si një zyrtar shtesë i rregullt në disa zyra të ndryshme në Stokholm. Në të njëjtën kohë, ai ishte gjithashtu një shkrimtar i tregimeve të shkurtra.

Në vitin 1845 ai u emërua kopjues në Ekspeditën e Shtetit të Drejtësisë dhe vendosi të merrte letrat kredenciale për karrierën e tij të vazhdueshme në ligj. Në shtator të të njëjtit vit, ai u bë një auskultant në Gjykatën e Apelit të Skåne dhe shërbeu si gjykatës i përkohshëm në historinë e gjykatave të qarqeve Albo, Gärds dhe Villand 1845–1846. Shërbimi u bë domethënës kur ai u takua me gruan e tij të ardhshme Caroline Wachtmeister, vajza e kontit Carl Axel Wachtmeister në kalanë e Vanås.

Ai më pas shërbeu si anëtar shtesë në Gjykatën e Apelit Skåne dhe Blekinge dhe në Gjykatën e Apelit Svea. Në vitin 1849 ai u emërua vlerësues në Gjykatën e Apelit Skåne dhe Blekinge. Në vitin 1855, ai u emërua president i Gjykatës së Apelit Göta.

Kryeministër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1876 De Geer u bë kryeministri i parë i Suedisë pas një reforme ku zyrat e mëparshme të Kryeministrit për Drejtësi (që ai mbajti në atë kohë) dhe Kryeministri për Punët e Jashtme u ndryshuan në Ministër të Drejtësisë dhe Ministër për Punë të Jashtme. Ai shërbeu deri në prill 1880, kur dështimi i përpjekjeve të tij të përsëritura për të zgjidhur çështjen e armatimit e detyroi përsëri të hiqte dorë. Nga viti 1881 deri më 1888 ai ishte kancelar për Universitetet e Uppsalës dhe Lundit. Ai ishte një mbrojtës i tregtisë së lirë dhe liberalizmit ekonomik. Disa argumentojnë se ishte De Geer ai që vuri bazat për rritjen e fortë ekonomike në Suedi nga viti 1870 deri më 1970.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Geer ishte i martuar me konteshën Caroline Lovisa Wachtmeister (1826–1910), me të cilën kishte tre djem. Midis tyre janë kryeministri Louis De Geer (1854–1935) dhe gjeologu Gerard De Geer (1858–1943).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Louis G De Geer". Riksarkivet (në suedisht). Marrë më 26 tetor 2017.
  2. ^ De Geer, 8. Louis Gerhard (në suedisht)
Flag of Sweden.svg Kryeministrat suedezë Flag of Sweden.svg
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson