Nimega

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nimega (kthjellim).


Nimega
Stampa:Nl Nijmegen
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Nijmegen.svg
Pamje nga Nimega

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Gelderland – stema Gelderland
Kryeqëndra Nimega
Kryekomunari Thom de Graaf
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°50′00″V 5°52′00″L / 51.83333°V 5.8667°L / 51.83333; 5.8667 (Nimega)Koordinatat: 51°50′00″V 5°52′00″L / 51.83333°V 5.8667°L / 51.83333; 5.8667 (Nimega)
Lartësia Jul-88 m (Gabim shprehjeje: Fjalë e panjohur: jul)
Sipërfaqja 57,53 km2
Popullsia 162.932 banorë 2010
Dendësia 2.832,12 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 024, 0481
Kodi Postar 6500-6546, 6663, 6679, 6683
Kodi statistikor 0268
Vendndodhja
Nimega is located in Hollandë
Nimega
Nimega
Nimega – harta_foto
www.nijmegen.nl

Nimega është një komunë në provincën GelderlandHolandë me sipërfaqe 57.53 km² dhe popullsi 162932 banorë[1]. Nimega është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Gelderland