Nishova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nishova
Fshat
Nishova is located in Shqipëria
Nishova
Nishova
Nishova (Shqipëria)

Koordinatat:40°36′03″V 20°07′49″L / 40.6008°V 20.1303°L / 40.6008; 20.1303Koordinatat: 40°36′03″V 20°07′49″L / 40.6008°V 20.1303°L / 40.6008; 20.1303

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Beratit
Rrethi: Rrethi i Skraparit
Komuna: Komuna Bogovë
Targat e automjeteve: SK
Lartësia mbidetare: 553 m.n.d.
Përdorimi i stampës


Nishova është një fshat në Rrethin e SkraparitShqipëri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nishova gjendet në juglindje të Shqipërisë. Është vend malor dhe me ujë të bollshëm. Gjithashtu në territorin e Nishovës rriten shumë pemë frutore si arra, fiku, molla, dardha, etj. Vreshtat e rrushit të Nishovës prodhojnë raki me cilësi të lartë dhe kualiteti i sajë njihet në gjithë vendin.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Nishova si fshat mendohet të jetë krijuar rreth vitit 1820. Me fillimin e luftës midis perandorisë ruse edhe perandorisë osmane, fillojë edhe revolucioni i popullit ortodoks greqishtfolës për "çlirimin" nga perandoria osmane. Si pasojë nga trazirat që u krijuan disa fise nga grëmshi i tomorricës erdhën në vëndin e nishovës për një jetë më të qetë largë trazirave. Fshati i Nishovës përbëhej nga katër fise që ishin Spaho, Koxhaj, Çela, Bajraktari. Nga Nishova ishte edhe Mane Koxhaj i cili mori pjesë në luftën e Spanjës.