Jump to content

Nivea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e markës NIVEA.

Nivea (e stilizuar si NIVEA)[1][2] është një markë gjermane e kujdesit personal që është e specializuar në kujdesin e lëkurës dhe trupit. Ajo është në pronësi të kompanisë me bazë në Hamburg Beiersdorf Global AG. Kjo ishte origjina e markës Eucerin. Nivea vjen nga mbiemri latin niveus, nivea, niveum, që do të thotë "borë-bardhë".[3]

Gjatë viteve 1930, Beiersdorf prodhoi produkte të ndryshme si vajra për rrezitje, kremra rroje, shampo, pastrues fytyre dhe toner. Në Luftën e Dytë Botërore, marka "NIVEA" u shpronësua në shumë vende. Pas luftës, Beiersdorf i bleu të drejtat përsëri. Gjatë viteve 1980, marka NIVEA u zgjerua në një treg më të gjerë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kleiner, Stefan; Knöbl, Ralf; Mangold, Max (2015). Das Aussprachewörterbuch (bot. 7). Berlin: Duden. fq. 634. ISBN 978-3-411-04067-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Krech, Eva-Maria; Stock, Eberhard; Hirshfeld, Ursula; Anders, Lutz Christian (2010). "NIVEA". Deutsches Aussprachewörterbuch. Berlin, New York: De Gruyter. ISBN 978-3-11-018202-6. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2012. Marrë më 2011-06-16. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Latin Word Niveus". LatinWordList.com. Arkivuar nga origjinali më 2010-12-20. Marrë më 2011-04-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)