Njomza Vitia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Njomza Vitia
Informacione
Label
Instrument(e)Vokal


Njomza Vitia (lindur më 22 prill 1994)[2] është këngëtare dhe kantautore shqiptaro-amerikane. Aktualisht ajo është nënshkruar me Capitol, Motown, dhe SinceThe80s. Që nga viti 2013, ka lëshuar një mixape dhe dy EP.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njomza lindi në Ludwigsburg, Baden-Württemberg, Gjermani, nga prindër nga Kosova. Babai i saj, Faik Vitia, dhe nëna e saj, Sheki Vitia (lindur Haziri) kanë lindur në Prishtinë, Kosovë. Prindërit e saj u larguan nga Kosova më 1992. Njomza u rrit në Çikago, Illinois.[3]

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njomza filloi karrierën e saj në muzikë duke kënduar para një bendi alternativ të quajtur Scarlett. Pasi grupi u nda më 2011, Njomza vazhdoi të ndiqte karrierën e saj si artiste solo. Ajo postoi këngë të mbuluara në YouTube të Mac Miller, Kid Cudi, dhe artistëve të tjerë. Ishte përmes mbulimeve që Njomza u zbulua nga Mac Miller, i cili nënshkroi Njomzën në REMember Music.[4][5][6]

Ajo gjithashtu bashkë-shkroi këngët e Ariana Grandes "7 Rings" dhe "Thank U, Next".[2][7][8]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disqe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detaje të albumit
Sad for you
 • Lëshuar: 7 prill 2017
 • Label: REMember
 • Formati: Shkarkim dixhital
Vacation
 • Lëshuar: 9 nëntor 2018
 • Etiketa: SinceThe80s, Motown, Capitol Records
 • Formati: Shkarkim dixhital

Mixtapes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detaje të albumit
Gold Lion
 • Lëshuar: 22 prill 2013 [9]
 • Label: REMember
 • Formati: Shkarkim dixhital

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "NJOMZA on Instagram: "im so happy to finally announce that ive signed with SinceThe80s/Motown/Capitol Records💙 ever since i was a kid all i wanted to do was make…"". Instagram. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Feenstra, Gerrit (20 shkurt 2019). "NJOMZA, Ariana Grande's "thank u, next" Co-Writer, Steps Into the Spotlight". Phoenix New Times. Marrë më gusht 30, 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Trust, Gary (22 prill 2019). "Why Albanian Artists Are Having a Moment On the Charts". Billboard. Marrë më gusht 30, 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Ju, Shirley (19 shkurt 2019). "New Motown Artist NJOMZA Talks Mac Miller and More". LA Weekly. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "NJOMZA Talks Gov Ball, Dropping Genres, Mac Miller". Grammy Award. 1 qershor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Singer NJOMZA on Working With Ariana Grande, Best Advice From Mac Miller". Us Weekly. 20 gusht 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Trust, Gary (21 shkurt 2019). "Ariana Grande's Record Week & Guest Njomza on Co-Writing '7 Rings' & 'Thank U, Next': Chart Beat Podcast". Billboard. Marrë më gusht 30, 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Go Under the Covers With Ariana Grande's BFF Njomza". Cosmopolitan. 15 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Njomza – Gold Lion (Mixtape)". Hypebeast. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)