Nofka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nofka është një zëvendësim për emrin e duhur të një personi, vendi ose sendi. Zakonisht përdoret për të shprehur dashuri, argëtim, një tipar karakteri ose shpifje të karakterit. Ai dallon nga një pseudonim, emër skenik ose titull, megjithëse konceptet mund të mbivendosen. I njohur gjithashtu si sobriquet, ai është zakonisht joformal.[1]

Etimologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala e përbërë ekename, fjalë për fjalë do të thotë "emër shtesë", u vërtetua që në vitin 1303.[2] Kjo fjalë rrjedh nga fraza e vjetër angleze eac "gjithashtu", e lidhur me eacian "të rritet".[3] Nga shekulli i 15-të, ndarja e gabuar e rrokjeve të frazës "një ekename" çoi në riformulimin e saj si "një nekename".[4] Megjithëse drejtshkrimi ka ndryshuar, shqiptimi dhe kuptimi i fjalës kanë mbetur relativisht të qëndrueshme që atëherë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Costa, Daniel (6 shtator 2022). "Nickname". Britannica. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "eke-name, n.", OED Online, Oxford University Press, qershor 2017, marrë më 1 shtator 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "nickname", Online Etymology Dictionary, marrë më 2007-08-31 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "nickname". Dictionary.com (në anglisht). Marrë më 10 qershor 2020.