Norman Schwarzkopf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Schwarzkopf në 1988

Herbert Norman Schwarzkopf, Jr (lindur më 22 gusht 1934 në Trenton , vdiq më 27 dhjetor 2012Tampa) - Gjeneral amerikan, Komandant superm i Komandës Qendrore të SHBA në Lindjen e Mesme, Afrika Veriore dhe Azia Qendrore (1988-1991), komandant i koalicionit të forcave anti-irakiane në Luftën e gjirit persik (1991). Gjatë karrierës së tij ushtarake Schwarzkopf është nderuar me çmime të shumta. Doli në pension në shtator të vitit 1991. Ishte anëtar i Mensa-s [1]. Vdiq më 27 dhjetor 2012Florida.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Specialty Speaker Norman Schwarzkopf "Stormin Norman"". Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2007. Marrë më 29 dhjetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]