Norwalk, Iowa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Norwalk
Qytet
Vendndodhja
Norwalk is located in SHBA
Norwalk
Norwalk

Koordinatat: 41°29′0″V 93°40′43″P / 41.48333°V 93.67861°P / 41.48333; -93.67861

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Iowa
Qarku Polk, Warren
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 28.72 km2
 •  tokësore 27.82 km2
 •  ujore 0.91 km2
Lartësia 288 m (m.n.d.)
Popullsia 10,590 banorë (2016)
Dendësia 321.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 50211
Prefiksi 515
Koordinatat 41° 29′ 0″ Veri

93° 40′ 43″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.norwalk.iowa.gov

Norwalk ëahtë qytet në qarkun Warren, me disa pjesë të vogla që shtrihen në qarkun Polk, në shtetin federalIowa. Popullsia e qytetit ishte 10,590 sipas regjistrimit më 2016.[1]

Historia e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit e parë që erdhën në Norwalk ishte në vitin 1846. Një prej tyre, Samuel Crow, u vendosë në Lumin Veriore. Ndërtimi i parë në zonën që tani është në Norwalk filloi me një kasolle me dërrasa të ndërtuara nga Samuel Snyder. Një vit më vonë familjet u vendosën në qytetin e vogël të njohur si Pyra. Një zyrë postare u krijua në qytet më 18 qershor 1856. George W. Swan shtriu qytetin dhe ndërtoi një hotel. Z. Swan, i cili ka lindur në Norwalk, Connecticut dhe ishte shoqëruar me një gazetë në Norwalk, Ohio, ndryshoi emrin e qytetit në Norwalk.[2] Hekurudha e parë në qytet u ndërtua në 1882 një linjë të ngushtë matës nga Des Moines në Cainsville, Missouri. Në vitet 1890 hekurudha u ble nga një degë e hekurudhës Burlington dhe u zgjerua në matësin standard. Përdorimi i saj primar ishte për të transportuar bagëtinë e fermerëve në tregje të ndryshme. Linja u braktis në vitin 1947, pasi një përmbytje e kishte dëmtuar seriozisht urën e Lumit të Veriut.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 28.72 km2, nga të cilat 27.82 km2 është tokë dhe 0.91 km2 është ujë.

Norwalk mban rekordin jo-zyrtare për sasinë më të madhe të reshjeve në një periudhë 24-orëshe për çdo qytet në Iowa, me më shumë se 9 inç (228,6 mm) që bien 9-10 qershor 2011.

Binjakëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 9 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ The History of Warren County, Iowa: Containing a History of the County, Its Cities, Towns, &c, Volume 1. Higginson Book Company. 1879. f. 502. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)