NuGet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
NuGet
NuGet project logo
Zhvillues Microsoft, .NET Foundation
Versioni i parë 5 Tetor 2010 (2010-10-05)
Versioni i fundit 3.3[1] / 18 Nëntor 2015; 5 vite më parë (2015-11-18)
Gjuhet e programimit C#
Platforma .NET Framework
Përdoret për Package management system
Licenca Apache License 2.0

NuGet është një menaxher i paketave i lirë me burim të hapur për platformën zhvilluese të Microsoft-it (më parë njihej si NuPack).[2][3] Që nga paraqitje në vitin 2010, NuGet ka evoluar në një ekosistem më të madh të mjeteve dhe shërbimeve [4].

NuGet shpërndahet si një shtesë e Visual Studios. Duke filluar me Visual Studio 2012, NuGet është e para-instaluar. NuGet është gjithashtu e integruar në SharpDevelop. NuGet mund të përdoret nga command line dhe të automatizohet me skripta.

Mbështet më shumë gjuhë programuese, duke përfshirë:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NuGet 3.3 release notes". nuget.org. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Haack, Phil. "NuGet". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Haack, Phil (21 tetor 2010). "Changing the NuPack Project Name". OuterCurve Foundation. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 tetor 2010. Marrë më 2010-11-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ An Overview of the NuGet Ecosystem. CodeProject (2013-08-18). Retrieved on 2015-02-06.
  5. ^ "NuGet for C++". 26 prill 2013. Marrë më 29 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]