Nulato, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nulato, Alaska
Anglisht : Nulato
qytet
Vendndodhja
Nulato, Alaska is located in SHBA Alaska
Nulato, Alaska
Nulato, Alaska

Koordinatat: 64°43′48″V 158°6′51″P / 64.73000°V 158.11417°P / 64.73000; -158.11417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Yukon-Koyukuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 116 km2
 •  tokësore 110.7 km2
 •  ujore 5.3 km2
Lartësia 35 m (m.n.d.)
Popullsia 302 banorë (2007)
Dendësia 3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi April 22, 1963[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99765
Prefiksi 907
Koordinatat 64° 43′ 48″ Veri

158° 6′ 51″ Perëndim

Nulato, Alaska (Nulato) është një qytet në qarkun Yukon-Koyukukshtetit federal Alaska, SHBA. Në Nulato, Alaska jetojnë 302 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 3 banor/km2 (7.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 116 km2 (44.8 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 35 m (115 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 61. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nulato, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale