Nuria Rico Castro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nuria Rico Castro
NuriaRico imagen.png
Lindi më (1977-03-17) 17 Mars, 1977 (44 vjeç)
Vendlindja Granada
Nënshtetësia Spanja
Profesioni akademike dhe matematikane

Nuria Rico Castro (e lindur më 17 mars, 1977) është një akademike dhe matematikane spanjolle, dhe profesore e statistikave në zyrën pë Softuerë të Lirë në Universitetin e Granadës (Spanjë).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërblimi Ingenio në Kampusin Teknologjik Urg për Vajza

Nuria Rico Castro lindi në vitin 1977, në Granada. Pas kompletimit të studimeve në Statistikë dhe studimeve në Statistikë dhe Shkenca në vitin 2000, ajo përfundoj tezën e doktoraturës në vitin 2005 në "proceset log-normale të shpërndarjes",[1] temë në të cilën ajo ende vazhdon të zhvillojë hulumtimin.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nuria Rico Castro. "Aportaciones al estudio del proceso de difusión lognormal: bandas de confianza aproximadas y generalizadas. estudio del caso polinómico". Marrë më 9 qershor 2005. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]