Olena Kostevic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Olena Dmitrivna Kostevic ( ukrainisht: Олена Дмитрівна Костевич, ka lindur më 14 prill 1985) është një qitese me armë në Ukrainë. Ajo është kampione Olimpike e vitit 2004 në eventin me pistoletë ajri 10 metra, Kampione Botërore 2002 në eventin me pistoletë ajri 10 m dhe Kampione Botërore 2018 në eventin me pistoletë 25 m. Ajo është gjithashtu kampione me medalje të shumëfishtë e Kampionatit Evropian, si dhe kampione Universiade .

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kostevych lindi në Khabarovsk, SFSR ruse, Bashkimi Sovjetik . Ajo ishte studente në Universitetin Teknologjik Shtetëror ChernihivChernihiv, Ukrainë .

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Olena Kostevych at the International Shooting Sport Federation
  • Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; et al. "Olena Kostevych". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC.