Olta Xhaçka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Olta Xhaçka
Olta Xhaçka in 2018.jpg
Ministre e Mbrojtjes e Shqipërisë
11 shtator 2017 – në detyrë
Paraardhësi: Mimi Kodheli
Pasardhësi: në detyrë
Ministre i Mirëqenies Sociale dhe i Rinisë
23 mars 2017 – 25 qershor 2017
Paraardhësi: Blendi Klosi
Pasardhësi: Xhulieta Kërtusha
Deputete
2009 – në detyrë
Të dhënat personale
Lindi më: 25 dhjetor 1975
Lindi në: Tiranë, Republika Popullore e Shqipërisë
Kombësia: shqiptar
Partia politike: PS

Olta Xhaçka ka lindur në qytetin e Tiranës më 25 dhjetor 1979. Është deputete e Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë.

Olta Xhaçka më 23 mars 2017 emërohet Ministre e Mirëqenies Sociale dhe e Rinisë[1] me 79 Vota në Parlament.

Në shtator 2017, znj. Xhaçka emërohet Ministre e Mbrojtjes.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.