Omegle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Omegle
Webfaqjawww.omegle.com
KomercialJo
Tipi i faqes
RegjistrimJo
Gjuha(t) e gjendshmeEnglish
PronariOmegle.com, LLC
Krijuar ngaLeif K-Brooks
Lëshuar mëmars 25, 2009; 14 vite më parë (2009-03-25)

Omegle është një faqe interneti falas bisedash në internet që lejon përdoruesit të shoqërohen me të tjerët pa pasur nevojë të regjistrohen . Shërbimi çifton rastësisht përdoruesit në seancat e bisedës një-për-një ku ata bisedojnë në mënyrë anonime duke përdorur emrat "Ti"(ang. You) dhe "I huaj"(ang. Stranger). Faqja u krijua nga 18-vjeçari Leif K-Brooks nga Brattleboro, Vermont, dhe u lançua më 25 mars 2009. [1] [2] Më pak se një muaj pas lançimit, Omegle mblodhi rreth 150,000 shikime faqe në ditë, [3] dhe në mars 2010 faqja prezantoi veçorinë e videokonferencave .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë fundit të vitit 2019 dhe fillimit të 2020, Omegle kritikoi Partinë Komuniste Kineze dhe shprehu mbështetjen për protestat gjatë 2019–2020 në Hong Kong dhe shtoi një imazh të Flamurit Amerikan në faqen e parë me fjalët " Xi Jinping me siguri duket si Winnie the Pooh " mbi të. [4]

Rregullat fillestare shpallnin se një 13-vjeçar mund të përdorte faqen e internetit me lejen e një prindi ose kujdestari. Më 6 tetor 2022, rregullat u përditësuan në mënyrë që vetëm ata 18 vjeç e lart të përdorin faqen e internetit. [5]

  1. ^ Brooks, Leif (30 mars 2009). "Welcome to the Omegle blog!". Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Omegle chat program can help you find love anonymously". 14 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2009. Marrë më 18 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Quenqua, Douglas (26 prill 2009). "Tired of Old Web Friends? A New Site Promises Strangers". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2018. Marrë më 25 shkurt 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Restar, Al (10 tetor 2019). "Omegle throws jabs at China: 'Xi = Pooh!'". Z6 Mag (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2020. Marrë më 2 prill 2021.
  5. ^ "Omegle Terms of Service Agreement". Marrë më 7 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)