One Laptop per Child

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një video e shkurtër qe merret me parimet kryesore te misionit OLPC

One Laptop per Child (OLPC) është një projekt i mbështetur nga shoqata me baze ne Miami One Laptop per Child Association (OLPCA) dhe nga OLPC Foundation (OLPCF) me baze ne Cambridge, dy U.S. non-profit organization ngritur për të mbikëqyrur krijimin e pajisjeve te përballueshme arsimore për përdorim në developing world. Projekti u krijua ne origjine nga anëtare te organizatave si AMD, Chi Mei, eBay, Google, Marvell, News Corporation, Nortel, Red Hat, dhe Quanta.

Ne vitet e para te projektit, shoqata menaxhoi zhvillimin dhe logjistiken, dhe fondacioni u morr me mbledhjen e fondeve si psh fushata Give One Get One. Ne 2010 shoqata ngriti një zyre te re ne Miami nen Rodrigo Halaby, dhe aktualisht mbikëqyr vendosjen dhe mbështetjen për XO-1.5 laptop dhe pasardhësit e saj, dhe partneritetet vendit. Fondacioni, i drejtuar nga kryetar Nicholas Negroponte,[1] aktualisht mbikëqyr zhvillimin e software dhe hardware të ardhmen, përfshirë lepttopin ARM-based OLPC XO-1.75 tabletin OLPC XO-3.

FAQ në faqen zyrtare të OLPC [2] informon se si e 2011 ka qenë rreth mbi 2.4 milionë.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The MIT 150: 150 Ideas, Inventions, and Innovators that Helped Shape Our World". The Boston Globe. 15 maj 2011. Marrë më 8 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Frequently Asked Questions | One Laptop per Child". One.laptop.org. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2012. Marrë më 2012-08-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Worldwide | One Laptop per Child". Laptop.org. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2012. Marrë më 2012-08-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]