News Corporation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
News Corporation
LlojiPublike
IndustriaMas media
ThemeluarAdelaide, Australi (1979)
SeliaInkorporuar në Wilmington, Delaware, ShBA, selia në New York City, më parë në Adelaide, Australi
KryesuesitRupert Murdoch, CEO, kryetarë, dhe posedues
Peter Chernin, COO
David DeVoe, CFO
ProdukteFilm dhe prodhime televize, rrjete televizive, televizion satelitorë, gazeta dhe revista, botime librash, sporte, webfaqe
Të ardhuratGreen Arrow Up Darker.svg USD $25.327 miliard(Y.E. 30 qershor 2006)
Punonjësit47,300 (2006)
Adresa e internetitwww.newscorp.com

News Corporation (lexo: Njuz Korporejshën, shkurt: News Corp lexo: Njuz Korp, sq.: Korporata e Lajmeve) është një nga ndërmarrjet më të madhe mediale të botës. Themeluar nga Rupert Murdoch.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

WikiLettreMini.svg Ky artikull në lidhje me Organizata është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.