Onnagata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aktori Onnagata Bando Tamasaburo (nê mes)

Onnagata (Japonisht: 女形・女方, “roli i femrës”) është një aktor mashkull i cili luan rolin e femrës në teatrin japonez Kabuki.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të shekullit të 17-të, menjëherë pas shfaqjes së zhanrit, shumë teatro kabuki kishin një kast gjithëpërfshirëse (onna kabuki), me gra që luanin rolet e burrave sipas nevojës. Wakashū kabuki ("djalë-adoleshencë kabuki"), me një kast të përbërë tërësisht nga të rinj tërheqës që luanin rolin si mashkull dhe femër, dhe shpesh merreshin me tema erotike, origjinën rreth vitit 1612.[2]

Në vitin 1642, rolet e onnagata ishin të ndaluara, duke rezultuar në shfaqje që shfaqnin vetëm personazhe mashkullorë. Këto shfaqje vazhduan të kishin përmbajtje erotike dhe përgjithësisht shfaqnin shumë role wakashū, shpesh që merreshin me tema të nanshoku (homoseksualiteti mashkullor); zyrtarët u përgjigjën duke ndaluar rolet wakashū gjithashtu. Ndalimi i onnagata u hoq në vitin 1644, dhe mbi wakashū në vitin 1652, me kushtin që të gjithë aktorët, pavarësisht nga roli, të adoptojnë stilin e flokëve të meshkujve të rritur me palë rruhet. Aktorët onnagata dhe wakashū së shpejti filluan të veshin një shami të vogël vjollcë (murasaki bōshi ose katsura) për të mbuluar pjesën e rruar, e cila u bë shenjuese e roleve të tyre dhe përfundimisht u investuan me rëndësi erotike si rezultat. Pasi autoritetet hoqën dorë nga ndalimi i veshjes me paruke nga aktorët onnagata dhe wakashū, bashi murasaki' u zëvendësua nga një parukë dhe tani mbijeton në disa shfaqje më të vjetra dhe si një aksesor ceremonial.[3]

Pasi filmi u prezantua në Japoni në fund të shekullit 19-të, onnagata vazhdoi të portretizonte femrat në filma deri në fillim të viteve 1920. Në atë kohë, megjithatë, përdorimi i aktoreve të vërteta femra po vinte në modë me prezantimin e filmave realistë shingeki. Onnagata organizoi një protestë në Nikkatsu në vitin 1922 në reagime kundër mungesës së punës për shkak të kësaj. Kabuki, megjithatë, mbetet gjithë-meshkuj edhe sot.[4]

Onnagata vazhdon të shfaqet edhe sot në Kabuki, megjithëse termi onnagata ka ardhur të përdoret shumë më shpesh.

Çdo aktor Kabuki pritet të ketë një strukturë me teknika onnagata; dhe përderisa është joshëse për opinionin perëndimor të barazojë onnagata me thjesht veshje të tërthortë, ose me fajdrim femëror, asnjë trainim i aktorit kabuki nuk është i plotë pa zotërim të asaj që përbën teknikat e onnagata Kabuki.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Three Actors". World Digital Library. Marrë më 4 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Leupp, Gary P. (1997). Male Colors: The Construction of Homosexuality in Tokugawa Japan. University of California Press. ISBN 0-520-20900-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Leiter, Samuel L. (2006). Historical dictionary of Japanese traditional theatre. Rowman & Littlefield. fq. 251. ISBN 0-8108-5527-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Though there are all-female troupes, they represent a separate tradition, performing at separate theatres and for the most part not really playing a part in the 'core' kabuki world.