Opera (shfletues interneti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ikona e shfletuesit Opera.

Opera është një shfletues uebi me shumë platforma i zhvilluar nga kompania e saj me emrin Opera.[1][2][3] Shfletuesi bazohet në Chromium. Opera është në dispozicion në Windows, macOS, Linux, Android dhe iOS (motor Safari WebKit). Ekzistojnë gjithashtu versione celulare të quajtura Opera Mobile dhe Opera Mini.[4][5] Përdoruesit e Operas kanë gjithashtu akses në Opera News, një aplikacion lajmesh i bazuar në një platformë AI.[6]

Opera u lëshua fillimisht më 10 Prill 1995, duke e bërë atë një nga shfletuesit më të vjetër të internetit të desktopit ende të zhvilluar në mënyrë aktive. Ishte softuer komercial për dhjetë vitet e tij të para dhe kishte motorin e vet të konfigurimit të pronarit, Presto. Në vitin 2013, ai kaloi nga motori Presto në Chromium. Në vitin 2016, Opera u ble nga një grup investimi i udhëhequr nga një konsorcium kinez.[7]

Kompania lëshoi një version të orientuar nga lojërat e shfletuesit, Opera GX, në 2019, dhe një shfletues Opera Crypto të fokusuar në bllokun në beta publike në janar 2022.[8] Në prill 2023, kompania njoftoi një rregullim të madh të shfletuesit, të quajtur Opera 100 dhe i koduar "Opera One", duke shtuar një ndërfaqe të re përdoruesi dhe disa veçori të lidhura me AI, Opera 100 u publikua më 20 qershor 2023.[9]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "About Opera - Innovation is our game - Opera". www.opera.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Opera Limited American Depositary Shares (OPRA)". NASDAQ.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Chinese consortium buys Opera browser for $600 mn". phys.org (në anglishte amerikane). Marrë më 2019-04-23.
  4. ^ Brügger, Niels; Milligan, Ian (2018-12-10). The SAGE Handbook of Web History (në anglisht). SAGE. ISBN 978-1-5264-5546-8.
  5. ^ "Opera launches a new mobile browser". TechCrunch (në anglishte amerikane). 25 prill 2018. Marrë më 2020-11-20.[lidhje e vdekur përfundimisht]
  6. ^ "Opera News Sets a New Record With 200 Million Users". MarTech Series (në anglishte amerikane). 2020-06-09. Marrë më 2021-01-14.
  7. ^ "Opera Golden Brick". NY Times. 10 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Opera Crypto Browser | Web3 Browser | Opera". Opera. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Prasad. "Opera One announced with new UI and tab management features". GSMArena.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-04-29.