Opuzen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Opuzen
—  Qytet  —
Pamje nga Opuzen

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Dubrovnik-Neretva
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.02°0′0″V 17.57°0′0″L / 43.02000°V 17.57000°L / 43.02000; 17.57000 (Opuzen)Koordinatat: 43.02°0′0″V 17.57°0′0″L / 43.02000°V 17.57000°L / 43.02000; 17.57000 (Opuzen)
Popullsia 2.732 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Opuzen is located in Kroacia
Opuzen
Opuzen

Opuzen (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Dubrovnik-NeretvaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2732 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2732 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2730 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Opuzen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Dubrovnik-Neretva