Orahovica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Orahovica
—  Qytet  —
Pamje nga Orahovica

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Virovitica-Podravina
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.54°0′0″V 17.88°0′0″L / 45.54000°V 17.88000°L / 45.54000; 17.88000 (Orahovica)Koordinatat: 45.54°0′0″V 17.88°0′0″L / 45.54000°V 17.88000°L / 45.54000; 17.88000 (Orahovica)
Popullsia 3.869 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Orahovica is located in Kroacia
Orahovica
Orahovica

Orahovica (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Virovitica-PodravinaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3869 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3904 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 4262 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.9%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Virovitica-Podravina