Jump to content

Oshkosh, Wisconsin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oshkosh, Wisconsin
Qytet
Qendra e qytetit
Qendra e qytetit
Nofkat: 
Qytet tallash
Parimet: 
"Në ujë"
Popullsia
 • Gjithsej66.729[1]
{{{postal_code_type}}}
54901-54904

Oshkosh është një qytet në qarkun Winnebago, Wisconsin, Shtetet e Bashkuara, i vendosur ku lumi Fox hyn në Liqenin Winnebago nga perëndimi. Popullsia ishte 66,729 sipas regjistrimit të vitit 2018.[1]

Oshkosh u emërua pas Menominee Chief Oshkosh, emri i të cilit do të thoshte "kthetër"[2]Ojibwe (oshkanzh).[3] Megjithëse tregtia e leshit tërhoqi kolonët e parë evropianë në zonë qysh në vitin 1818, ajo kurrë nuk u bë një lojtar kryesor në tregtinë e leshit. Shpejt pas vitit 1830, shumica e tregtisë u zhvendos në perëndim, pasi kishte pasur mbërthyrje të tepërt në rajon.

Themelimi dhe rritja e industrisë së lëndëve të para në zonë nxiti zhvillimin e Oshkosh. Tashmë i caktuar si vendi i qarkut, Oshkosh u përfshi si një qytet në vitin 1853. Ai kishte një popullsi prej afro 2.800.

Industria e lëndëve të para u krijua mirë pasi biznesmenët përfituan nga rrugët ujore të lundrueshme për të siguruar qasje në të dy tregjet dhe pineritë veriore. Ardhja e vitit 1859 e transportit hekurudhor zgjeroi aftësinë e industrisë për të përmbushur kërkesat e një tregu ndërtimi që rritet me shpejtësi. Në një kohë, Oshkosh njihej si "kryeqyteti i tallashit të botës" për shkak të numrit të mullinjve me lëndë druri në qytet, 11 nga 1860.

Deri në vitin 1870, Oshkosh ishte bërë qyteti i tretë më i madh në Wisconsin, me një popullsi prej më shumë se 12,000. Komuniteti tërhoqi një sërë mësuesish profesionistë, avokatë, mjekë, biznesmenë dhe të tjerë që e ndihmuan atë të lulëzonte. Gazeta Oshkosh Daily Northwwest (tani Oshkosh Northwestern) u themelua rreth kësaj kohe, siç ishte edhe Shkolla Normale e Shtetit Oshkosh (tani Universiteti i Wisconsin–Oshkosh). Lëndë druri vazhdoi si rrjeti kryesor i qytetit. Deri në vitin 1874, ajo kishte 47 kantier sharrash dhe 15 mullinj për zall.

Më 28 prill 1875, Oshkosh pati një "Zjarr të Madh" që morri shtëpi dhe biznese përgjatë Main Street në veri të lumit Fox. Zjarri përfshiu 70 dyqane, 40 fabrika dhe 500 shtëpi, duke kushtuar gati 2.5 milion dollarë (ose 51.2 milion dollarë para në 2010) në dëm.[4][5]

Oshkosh All-Stars luajti në Ligën Kombëtare të Basketbollit nga viti 1937–49, përpara se NBL dhe Shoqata e Basketbollit të Amerikës të bashkoheshin për t'u bërë NBA. Oshkosh arriti pesë herë në finalen e Kampionatit NBL.

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 26.1 milje katrorë (68.92 km2), nga të cilat 25.59 milje katrore (66.28 km2) është tokë dhe 1.02 milje katrore (2.64 km2) është ujë (9.87%).[6]

Oshkosh ka një klimë kontinentale me lagështi të nxehtë të verës afër pragut 22 ° C (mesatarja e muajit më të nxehtë është 22.2 ° C).[7]

Oshkosh ka 14 shkolla fillore publike, pesë shkolla të mesme publike dhe dy shkolla të mesme të cilat drejtohen nga Oshkosh Area School District. Shkollat e mesme në Oshkosh Area School District janë Shkolla e Mesme North Oshkosh dhe Shkolla e Mesme West Oshkosh.

Shkollat private në qytet përfshijnë Shkollën Grace Lutheran (klasa parashkollore deri në klasën e tetë) dhe Shkolla Martin Luther (klasa parashkollore deri në klasën e tetë) të WELS, Lourdes High School dhe Valley Christian High School.

Universiteti i Wisconsin–Oshkosh është universiteti i tretë më i madh në Wisconsin. Kampusi në qendër të qytetit shërben afërsisht 14,000 studentë dhe punëson 1.700 staf. Arsimi i lartë shërbehet gjithashtu nga një kampus i Kolegjit Teknik të Fox Valley.

  1. ^ a b "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 18 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Chief Oshkosh". Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2005. Marrë më 11 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ojibwe Dictionary". Freelang. Arkivuar nga origjinali më 2012-09-19. Marrë më 2007-03-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ The Great Oshkosh Fire of 1875 Arkivuar 2013-01-15 tek Wayback Machine
  5. ^ "Destruction by Fire.; Further Particulars of the Burning of Oshkosh, Wis". The New York Times. Marrë më 29 prill 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "US Gazetteer files 2010". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuar. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2012. Marrë më 11 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Oshkosh, Wi Climate Oshkosh, Wi Temperatures Oshkosh, Wi Weather Averages". www.oshkosh.climatemps.com. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2018. Marrë më 2019-06-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)