Oshri Gita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Oshri Gita
Të dhënat personale
Emri i plotë Oshri Gita
Data e lindjes 2 korrik 1985
Vendi i lindjes Tirat Carmel, Izrael
Pozita ne fushë Sulmues
Kariera në rini
Maccabi Haifa F.C.
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003–2004 Maccabi Haifa F.C. 1 (0)
2004 Hapoel Haifa F.C. 6 (0)
2005 Maccabi Akhi Nazareth F.C.
2005 Hapoel Nazareth Illit F.C. 0 (0)
2006 Hapoel Acre F.C.
2006 Hapoel Ra'anana A.F.C.
2007 Hakoah Maccabi Amidar/Ramat Gan 10 (3)
2007–2008 Maccabi Haifa F.C. 2
2008–2011 Hapoel Acre F.C. 0 (0)
2011 Hapoel Ashkelon F.C. (6)
2011–2012 Hapoel Ra'anana F.C. (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Oshri Gita (hebraike: אושרי גיטא; lindi më 2 korrik 1985) është futbollist izraelitë në pension. Ai e mban titulli si më i shpejti në vrapimin në dhjetë metra e cila ky rekord e mposhti rekordin e kaluar i cili e ka mbajtur Yakubu Aiyegbeni.