Oskarshamn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oskarshamn
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Oskarshamn
Vendndodhja
Oskarshamn is located in Suedia
Oskarshamn
Oskarshamn

Koordinatat: 57°15′54″V 16°26′01″L / 57.26500°V 16.43361°L / 57.26500; 16.43361

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Småland
Qarku Qarku Kalmar
Komuna Komuna Oskarshamn
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13.10 km2
Popullsia 17,258 banorë
Dendësia 1,317 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1856
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Koordinatat 57° 15′ 54″ Veri

16° 26′ 01″ Lindje

Faqja Zyrtare www.oskarshamn.se

Oskarshamn është qytet në qarkun Kalmar, Suedi me 17,258 banorë më 2010.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka pasur emrin Döderhultsvik para se e drejta e qytetit i'u është dhënë më 1856. Më vonë emri u ndryshua në Oskarshamn (porta e Oskarit).

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka katër shkolla kryesore fillore: Norra Skolan, Vallhalla skolan, Rödsle Skolan dhe Kristinebergs Skolan. Qyteti ka poashtu dy gjimnaze, Oscarsgymnasiet (gjimnazi kryesor) dhe Elajogymnsiet (e specializuar në energjinë elektrike).

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti në Oskarshamn ndodhet 11 kilometra në veri të Oskarshamn.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Lindquist, Ted. "Internationella frågor och vänorter". Oskarshamn Municipality (në suedisht). Marrë më 2013-07-25.