Ossau-Iraty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ossau-Iraty
Shteti i origjinësFranca
Rajoni, qytetiVendi Bask Francez
Burimi i qumështitDelja
PasterizuarJo[1]
TeksturaMesatare e fortë
MoshaTë paktën 80 ose 120 ditë, sipas peshës[2]
CertifikimiAOC 1980, PDO
Emërtuar sipasPic du Midi d'Ossau[*], Irati Forest[*]

Ossau-Iraty është një djathë oksitano-bask i cilësisë së lartë i bërë nga qumështi i deleve .

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ossau-Iraty ose Esquirrou [3] prodhohet në Francën jugperëndimore, në Vendin Bask Verior dhe në Béarn . Emri i tij pasqyron vendndodhjen gjeografike, Luginën Ossau në Béarn dhe Pyllin Irati në Vendin Bask . [4]

Statusi AOC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është njohur si një produkt emërtim i origjinës së kontrolluar (AOC) që nga viti 1980. Është një nga tre djathërat e qumështit të deles që i është dhënë statusi AOC në Francë (të tjerët janë Roquefort dhe Brocciu ). Është me origjinë të lashtë, i prodhuar tradicionalisht nga barinjtë e rajonit. [5]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teknikat e prodhimit janë në thelbin e metodave të botës së vjetër, ku delet ende kullosin luginat malore. Qumështi duhet të vijë nga racat Basco-béarneze, Manech me fytyrë të kuqe ose Manech me fytyrë të zezë . Ky është një djathë i papjekur i bërë përmes shtypjes. Kur ofrohet si djathë i prodhuar në fermë (i njohur si fromage fermier, fromage de ferme ose produit fermier ), rregulloret e AOC përcaktojnë që të përdoret vetëm qumësht i papërpunuar dhe i papasterizuar. [6] [7]

 • 3,067 tonë (në 2003)
 • 60 prodhues (në 2003)
 • 8 prodhues: industri private dhe kooperativa (në 1998)
 • 2045 prodhues qumështi (në 1998)

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas përshkrimit zyrtar, korja e djathit është e verdhë-portokalli në gri, dhe ngjyra e trupit varion nga e bardha në krem, në varësi të mënyrës se si është pjekur. Është e lëmuar, kremoze dhe e fortë. [8]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Djathë Idiazabal
 • Lista e djathrave të qumështit të deleve

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ossau-Iraty". Arkivuar nga origjinali më 2009-09-06. Marrë më 2010-02-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Appellation d'Origine definition – Ossau-Iraty" (PDF). Institut national de l'origine et de la qualité (INAO). 31 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 qershor 2014. 5.3.6 - La durée minimale d'affinage dans l'aire d'appellation est de 120 jours pour les fromages de 4 à 7 kg, et de 80 jours pour les fromages de 2 à 3 kg. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Boyer, Antoine. "Au Fromager de Rungis is a cheese wholesaler". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Anthony Peregrine (20 korrik 2002). "France: Hard cheese for losers in the war of the noses". Daily Telegraph. Ossau-Iraty. Marrë më 2014-02-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Fletcher, Janet (2003-01-09). "Ossau-Iraty an earthy delight from France's Basque region". The San Francisco Chronicle. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Appellation d'Origine definition – Ossau-Iraty" (PDF). Institut national de l'origine et de la qualité (INAO). 31 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Fletcher, Janet (2006-02-23). "Factories make sheep's milk taste sweet". The San Francisco Chronicle. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Appellation d'Origine definition – Ossau-Iraty" (PDF). Institut national de l'origine et de la qualité (INAO). 31 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 qershor 2014. La pâte a une couleur variant du blanc ivoire au crème ambré en fonction de l'affinage. Elle est lisse, ferme à onctueuse. Elle peut présenter quelques ouvertures de petite taille. La croûte présente une couleur allant du jaune orangé au gris. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)