Jump to content

Otodus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Otodus
Vargu kohor: Paleocene–Pliocene
Model nofulle i një Otodus (O. obliquus) në Paleogjen
Model nofulle i një Otodus (O. megalodon) në Neogjen
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Chondrichthyes
Familja: Otodontidae
Gjinia: Otodus
Agassiz, 1843
Lloji i species
daggerOtodus obliquus
Agassiz, 1838
Speciet
Species pending reassessment
  • daggerOtodus debrayi
  • daggerOtodus latidens
  • daggerOtodus mediavus
  • daggerOtodus minor
  • daggerOtodus naidini
  • daggerOtodus poseidoni
  • daggerOtodus rondelettiformis
Sinonimet[3]
 • Carcharocles? Hannibal & Jordan in Jordan, 1923


Otodus është një gjini e zhdukur e peshkaqenëve skumbri që jetuan në epoka e Paleocenit deri në epokën e Pliocenit. Emri Otodus vjen nga greqishtja e lashtë ὠτ (ōt, që do të thotë "vesh") dhe ὀδούς (odoús, që do të thotë "dhëmb") - pra, "dhëmb në formë veshi".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ehret, D. J.; Ebersole, J. (2014). "Occurrence of the megatoothed sharks (Lamniformes: Otodontidae) in Alabama, USA". PeerJ (në anglisht). 2: e625. doi:10.7717/peerj.625. PMC 4201945. PMID 25332848.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 2. ^ Fabien L. Condamine; Jules Romieu; Guillaume Guinot (2019). "Climate cooling and clade competition likely drove the decline of lamniform sharks". Proceedings of the National Academy of Sciences. 16 (41): 20584–20590. doi:10.1073/pnas.1902693116. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Joseph S. Nelson (2006). "Order Lamniformes". Fishes of the World (në anglisht) (bot. 4th). John Wiley and Sons. fq. 57–60. ISBN 978-0-471-25031-9.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Carcharocles