Otto Paul Herrmann Diels

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Otto Paul Herrmann Diels lindi më 23 janar 1876 në Hamburg, Gjermani dhe vdiq më 7 mars 1954 në Kiel. Ishte kimist gjerman. Në vitin 1950 së bashku me Kurt Alder mori çmimin Nobel në lëminë e kimisë.